Dariusz Litwiniuk kandydatem PiS na prezydenta Białej Podlaskiej. „Mój program to KONKRETY DLA BIAŁEJ!”

Przewodniczący Klubu Zjednoczonej Prawicy w Radzie Miasta Białej Podlaskiej, Przewodniczący Rady Społecznej bialskiego szpitala, kierownik bialskiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego, społecznik – obrońca szkoły w Sielczyku, a przede wszystkim lokalny bialski patriota – Dariusz Litwiniuk został oficjalnie ogłoszony kandydatem na prezydenta naszego miasta. Inauguracja kampanii PiS miała miejsce w hotelu „Skala”, a oficjalnej prezentacji kandydata dokonali posłowie Przemysław Czarnek i Dariusz Stefaniuk.

Wielki entuzjazm towarzyszył wszystkim uczestnikom spotkania, którzy przybyli we wtorkowe popołudnie do hotelu przy ul. Artyleryjskiej, by oficjalnie zainaugurować kampanię wyborczą PiS-u w naszym regionie. Nie zraziło ich nawet opóźnienie zaproszonych gości, którzy jadąc do Białej Podlaskiej natrafili na protesty rolników wymierzone w politykę Unii Europejskiej oraz rządu koalicji 13-grudnia.

Bialczanie oczekują konkretów i dziś te konkrety usłyszeli z ust kandydata na urząd prezydenta. Dariusz Litwiniuk jasno przedstawił, jaki ma pomysł na swoją prezydenturę.

– Mój program jest kontraktem z bialczanami – gwarantuję, że się z niego wywiążę i uczciwie rozliczę każdy dzień mojej pracy – mówił do zgromadzonych kandydat na prezydenta. Wyjaśnił też, na czym zamierza się skupić podczas swojej prezydentury.

Po pierwsze: więcej pieniędzy w portfelach bialczan

– Mój program wyborczy oparty jest na trzech filarach: Pierwszy to tańsze życie – Stop Fali Podwyżek. Gospodarka komunalna ma służyć ludziom, a nie łataniu dziur w budżecie. Dlatego w ciągu najbliższych pięciu lat nie będzie żadnych podwyżek opłat za wodę i wywóz śmieci. Zobowiązuję się do obniżenia stawek za wodę i ścieki  – przekonywał Dariusz Litwiniuk.

Kandydat precyzyjnie wyjaśnił, skąd zamierza wziąć pieniądze na takie rozwiązanie.  Chodzi o uszczelnienie systemu, który jak widać na przestrzeni ostatnich lat jest niesprawny i pieniądze wyciekają z kasy miejskich spółek i samego miasta.

Jakie są dalsze konkrety? Kandydat zapowiedział, że wzorem innych miast, gdzie taka praktyka jest powszechna wprowadzi bialską kartę mieszkańca i wiążące się z nią profity. – Chcemy wyróżnić naszych mieszkańców, dać im pakiet korzyści wynikających z tego, że każdy kto płaci podatki w naszym mieście, zyska prawo do bezpłatnej komunikacji miejskiej. Poprawimy jakość życia pod względem ekonomicznym, społecznym i kulturowym. Wzmocnimy tożsamość lokalną, przekonamy mieszkańców, że jest to prawidłowy kierunek i będziemy promować bezpłatną komunikację miejską. Przeciwdziałamy wykluczeniu komunikacyjnemu w połączeniu z walką o czyste powietrze. Zminimalizujemy opłaty targowe na targowiskach miejskich, aby ożywić handel, np. na tzw. babskim rynku. Bialska Karta Mieszkańca będzie również uprawniała do tańszych biletów na wszystkie wydarzenia kulturalne i rabatów na miejskiej stacji paliw – mówił Dariusz Litwiniuk.

Po drugie: inwestycje!

Litwiniuk, jako przyszły prezydent, nie zamierza jednak zaniedbywać rozwoju infrastrukturalnego miasta. – Drugi filar stanowią Inwestycje. Cała Biała powinna zostać objęta dostępem do wodociągów. Nie ma żadnego powodu, żeby mieszkańcy białej Podlaskiej w XXI wieku wciąż żyli jak w wieku XIX. Dlatego doprowadzimy sieć wodociągową i kanalizacyjną do wszystkich miejsc w naszym mieście. Porządne ulice zamiast dróg gruntowych. Zainwestujemy w ulice, które wymagają tego najbardziej, np: Grabarska, Łowiecka, Mieszczańska, Ceglana, dokończymy Żwirki i Wigury. Przyśpieszymy i dokończymy obecne inwestycje drogowe. Mam na myśli ulicę Sidorską. Powstanie kolejna miejska stacja paliw. Głównym powodem tej decyzji jest chęć zapewnienia mieszkańcom naszego miasta tańszego paliwa. W takich miastach jak m.in. Płock, Tarnów, Kraków, Rzeszów, Ostrołęka czy Stalowa Wola okazało się, że jest to skuteczna metoda, która zapewnia niemałe wpływy do budżetu. To będą dodatkowe dochody, poza działalnością podstawową naszych spółek. Dzięki tym wpływom możemy świadczyć mieszkańcom usługi z działalności podstawowej po niższych cenach – przedstawiał swój program przewodniczący klubu PiS w radzie miasta.

Dariusz Litwiniuk chce wprowadzić także innowacyjny program modernizacji mieszkań poprawiający komfort życia, ale także zapewniający bezpieczeństwo mieszkaniowe bialczan.

Miejski Program – Mieszkanie za remont. Program ten będzie polegał na współpracy osoby potrzebującej mieszkania z gminą. Ten, kto na własny koszt wyremontuje gminne mieszkanie komunalne, może następnie wynająć lokal na preferencyjnych zasadach – przekonywał kandydat.

Litwiniuk ma w planach budowę miejskiego kąpieliska i łowiska dla wędkarzy.  – Zależy nam na tym, żeby Biała Podlaska była miejscem tętniącym życiem z przestrzenią dla rodzin – dodawał.

 

Po trzecie: czysta i zdrowa Biała Podlaska

Trzecim filarem, na jakim ma się opierać prezydentura Dariusza Litwiniuka jest czyste powietrze w Białej Podlaskiej.

– Wprowadzę miejską strategię odejścia od paliw kopalnych – węgiel. Proces wytwarzania ciepła w oparciu o przyjazne technologie sprzyjające środowisku. Obecny proces produkcji ciepła jest bardzo kosztowny i powinien być zmieniony ponieważ ma znaczny wpływ na cenę ciepła za które płacą mieszkańcy. Bialczanie chcą oddychać pełną piersią, dlatego konsekwentnie postawimy na „zielone” rozwiązania. Nowe lub rewitalizowane osiedla projektowane będą z uwzględnieniem zrównoważonego rozwoju. Przyśpieszymy tzw. wymianę „kopciuchów” i będziemy rozwijać programy, które wyeliminują smog z naszego miasta. Chcemy, żeby mieszkańcy Białej Podlaskiej mieli czynny udział w planowaniu zielonego ładu przestrzennego. Jesteśmy dumni z naszego miasta i chcemy, żeby było ono jeszcze lepszym miejscem do życia. Dlatego zatrzymamy tzw. „betonozę”, gdyż większe obszary zieleni stanowią płuca każdego miasta – dodawał Litwiniuk.

Postulaty przedstawione na konwencji kandydat na prezydenta Białej Podlaskiej szerzej opisał w rozmowie ze „Słowem Podlasia”.

Propozycje Dariusza Litwiniuka zostały bardzo ciepło przyjęte przez zgromadzonych mieszkańców, którzy mają nadzieję, że nasze miasto odzyska dawny blask.

Wątpliwości, że kandydat PiS zostanie prezydentem nie miał gość specjalny dzisiejszych uroczystości Przemysław Czarnek.

– Jesteśmy silni i tą siłę tu dzisiaj widać. Jestem przekonany, że zwyciężymy zarówno w Białej Podlaskiej jak i całym województwie – mówił były minister edukacji i nauki.

Oprócz posłów Czarnka i Stefaniuka w dzisiejszym spotkaniu uczestniczyli m.in. Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego Jerzy Szwaj, starosta radzyński Szczepan Niebrzegowski, wicestarosta bialski Janusz Skólimowski, burmistrz Terespola Jacek Danieluk, były wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, piastujący obecnie stanowisko dyrektora szpitala w Suchowoli,  dyrektor bialskiego szpitala Artur Kozioł, dyrektor bialskiego pogotowia Igor Dzikiewicz i radna sejmiku wojewódzkiego Elżbieta Barszczewska.