Radzyń pamiętał! Obchody Dni Żołnierzy Wyklętych w Radzyniu i Powiecie Radzyńskim

Dni Żołnierzy Wyklętych w Radzyniu i Powiecie Radzyńskim stanowią wyjątkowy czas oddania hołdu Bohaterom, którzy przez lata prowadzili heroiczną walkę o niepodległość Polski. Obchody w naszym mieście, zorganizowane przez Radzyński Ośrodek Kultury, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji  oraz Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość, trwały od 29 lutego do 3 marca. Patronatem honorowym wydarzenie objęli: Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek oraz Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski.

29 lutego zorganizowana została wystawa Marka Stecia pt. „Radzyńska Golgota przy ul. Warszawskiej 5 A”, przygotowano zwiedzanie z przewodnikiem Izby Pamięci „Warszawska 5A” oraz podsumowano Powiatowy Konkurs Historyczny pt. „Powstanie Warszawskie 1944 – wolność ponad życie”. Pierwszy dzień obchodów zakończyła Msza św. w kościele pw. Św. Anny i Błogosławionych Męczenników Podlaskich, po której odbyło się poświęcenie ronda Rotmistrza Witolda Pileckiego na ul. Lubelskiej w Radzyniu.

1 marca na Placu Wolności stanął „Namiot Wykletych”, gdzie można było obejrzeć wystawę IPN pt. „Bracia Niezłomni” . Punktualnie o godz. 10.00 w Radzyńskim Ośrodku Kultury rozpoczęła się projekcja filmu pt. „Raport Pileckiego”. Z kolei wieczorem, w kościele Trójcy Świętej odprawiona została Msza św. w intencji Ojczyzny. Po jej zakończeniu uczestnicy przeszli pod Izbę Pamięci „Warszawska 5A”, gdzie odbył się Apel Poległych.

Zwieńczeniem obchodów był Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „ Wilczym Tropem”, który odbył się 3 marca na dziedzińcu Pałacu Potockich.

 

Źródło: PAP Autor: Tomasz Młynarczyk / Izabela Grzybowska