Oficjalne wyniki wyborów. PiS zwiększa przewagę nad KO

Premia za utworzenie rządu, trzy komisje śledcze, gigantyczna przewaga medialna wzmocniona bezprawnym przejęciem TVP, wsparcie ze strony zagranicy i kolportowane kłamstwa nie pomogły. Koalicja Obywatelska przegrywa wybory samorządowe i zdobywa ponad pół miliona głosów Polaków mniej niż opluwany od miesięcy PiS, który, co zauważają eksperci, niezbyt zaangażował się w tę kampanię wyborczą.

W poniedziałek Państwowa Komisja Wyborcza podała na swojej stronie dane ze 100 proc. obwodów do głosowania w wyborach do sejmików województw. W skali kraju w wyborach do sejmików PiS uzyskało 34,27 proc. głosów, Koalicja Obywatelska – 30,59 proc., Trzecia Droga PSL – Polska 2050 Szymona Hołowni – 14,25 proc., Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy – 7,23 proc., Lewica – 6,32 proc., Stowarzyszanie „Bezpartyjni Samorządowcy – 3,01 proc., a Koalicja Samorządowa OK Samorząd – 1,15 proc.

Pozostałe komitety uzyskały poniżej 1 proc. głosów. Frekwencja wyniosła 51,94 proc.

Choć PO kontroluje większość dużych miast, a Tusk zaklina rzeczywistość i mówi o zwycięstwie, fakty są nieubłagane. W skali kraju to PiS cieszy się największym poparciem. PO dostało żółtą kartkę od wyborców, którzy pokazali, że coraz bardziej mają dość krętactw i oszustw. A to wszystko jeszcze przed tym, jak na masową skalę uderzy w nas tuskodrożyzna i wielu zrozumie, że słynne 100 konkretów to była zwykła bujda na resorach. Jedno jest pewne, czekają nas gorące miesiące i kolejne zacięte kampanie wyborcze.

Fot. screenshot/X