Ubezpieczenie domu – co powinna zawierać polisa?

Nadeszła wiosna i wszystko wskazuje na to, że wreszcie będziemy mogli spędzać więcej czasu poza domem. Zbliżające się lato to jednak nie tylko czas relaksu, ale także okres ekstremalnych zjawisk pogodowych, jak burze, huragany czy gradobicia. Najlepszym zabezpieczeniem majątku, zarówno przed nieproszonymi gośćmi, jak i kaprysami natury jest polisa ubezpieczeniowa. Jednak – jak pokazuje praktyka – nie zawsze kupujemy ubezpieczenia, które dają najlepszą ochronę. Problem z tym mają również seniorzy.

Współcześni emeryci odbiegają od stereotypowego wyobrażenia babci i dziadka. Spędzają czas nie tylko na działce, robieniu przetworów, doglądaniu wnuków czy wyjazdach do sanatorium. Często są także aktywni fizycznie, rozwijają swój intelekt na zajęciach uniwersytetów trzeciego wieku oraz całkiem nieźle poruszają się w Internecie. Żyją jednak skromnie i starają się  oszczędzać. Jednym ze sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy i uniknięcie kłopotów jest dobra polisa ubezpieczeniowa domu. Jak taka polisa powinna wyglądać?

Podstawą dobrej polisy jest przede wszystkim odpowiednio dobrana suma ubezpieczenia – jest to szczególnie ważne teraz, kiedy nasz kraj boryka się z wciąż wysoką inflacją. Brak weryfikacji wartości nieruchomości w ciągu ostatnich 2 lat może spowodować, że suma ubezpieczenia będzie niedoszacowana nawet o 20 proc. A to może oznaczać wypłatę niższego świadczenia, które nie pokryje wartości szkody.

Mimo, że w ubiegłym roku zanotowano mniej ekstremalnych zjawisk pogodowych, nie należy się spodziewać, że ryzyko ich wystąpienia maleje. Jest ono stałe, choć o zmiennym natężeniu i wciąż nieprzewidywalne. Warto również pamiętać, że domy należące do seniorów są bardziej narażone na wizyty nieproszonych gości, czego skutkiem są kradzieże i dewastacje, dlatego tak ważne jest spersonalizowane ubezpieczenie.

W przypadku zakresu ochrony całość nieruchomości powinna być ubezpieczona przynajmniej od pożaru i innych zdarzeń losowych oraz od kradzieży z włamaniem. Rozsądne jest także  wybranie opcji ochrony od wszystkich nieprzewidzianych zdarzeń, które mogłoby spowodować szkodę (tzw. all risk), w tym powodzi, przepięcia, dewastacji, graffiti.

Ubezpieczając nieruchomość, zwykle ochroną obejmowana jest jej najważniejszą część – budynek mieszkalny, jego mury wraz ze stałymi elementami. Jednak nie wolno zapominać o innych wartościowych elementach, które również można ująć w polisie. Wachlarz przedmiotów ubezpieczenia może się różnić w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych – warto więc to sprawdzić. Szeroki zakres oferuje np. polisa „SALTUS – Mój Dom” od Saltus Ubezpieczenia, która umożliwia ubezpieczenie budynków gospodarczych, wolnostojących garaży, altan ogrodowych, urządzeń do produkcji energii, czyli paneli fotowoltaicznych i turbin wiatrowych, a także przydomowych oczyszczalni ścieków, szamb, składzików oraz obiektów i akcesoriów ogrodowych, jak fontanny, zraszacze, ściemniacze, czujniki ruchu czy zmierzchu, a nawet rośliny. Warto także pamiętać, że polisa ubezpieczeniowa domu może zawierać ochronę dodatkowych podmiotów, jakimi są nagrobki bliskich czy domek letniskowy lub działka ogrodnicza.

Propozycja ubezpieczenia „SALTUS – Mój Dom” umożliwia objecie ochroną ruchomości domowych w coraz większym zakresie. Oprócz antyków, dzieł sztuki i cennych kolekcji można ubezpieczyć także sprzęt do majsterkowania, wędkarski i ogrodniczy, drobny sprzęt rehabilitacyjny i medyczny, elektronikę. Szczególnie ważną opcją, z której seniorzy chętnie korzystają, jest  dodatkowe ubezpieczenie od wyłudzenia gotówki, np. „na wnuczka” czy „na policjanta”. Standardem jest także dokupienie dodatkowego ubezpieczenia OC w życiu prywatnym czy NNW. Z kolei opcja assistance będzie szczególnie pomocna przy konieczności organizacji drobnych napraw domowych, jak sprzętu RTV i AGD, czy wizyty specjalisty np. hydraulika lub szklarza.

Ubezpieczając dom, jego właściciel musi uzmysłowić sobie przede wszystkim, co wchodzi w skład jego majątku. Często bowiem zapomina się, uznaje za mniej wartościowe lub pomija w obawie przed wyższą składką obiekty, których strata lub zniszczenie może okazać się bardzo kosztowne. Trzeba zatem rzetelnie ocenić wartość nieruchomości oraz zgromadzonego w niej mienia oraz co jakiś czas ją zaktualizować. Wszelkich dodatkowych informacji na temat ubezpieczenia domu oraz całej oferty SALTUS Ubezpieczenia udzielają pracownicy w placówkach Spółdzielczych Kas na terenie całej Polski. Lista placówek znajduje się na stronie SALTUS Ubezpieczenia https://saltus.pl/kontakt/.

 

Źródło: art. sponsorowany/ SALTUS Ubezpieczenia
Fot. Pixabay