Prawda o lotnictwie Straży Granicznej. Nowy sprzęt i szkolenia pilotów

– Lotnictwo straży granicznej doprowadzono do ruiny – twierdzi „Gazeta Wyborcza”. – Kondycja lotnictwa SG jest dobra – odpowiada były minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. Polityk PiS skrupulatnie wymienia zakupy sprzętu i inwestycje, których, według „GW”, w ogóle nie było…

Ostatnie osiem lat zmarnowano. Nie kupowano nowego sprzętu, nie szkolono ludzi, nie inwestowano w nabór. Dziś lotnictwo w Straży Granicznej doprowadziliśmy niemal do ruiny – czytamy w tekście „Gazety Wyborczej”.

Nabory pilotów, nowa baza dla samolotów SG w Gdańsku, najnowocześniejszy w Europie śmigłowiec H135 Airbus, doposażenie turboletów w najlepszą technikę, decyzja o zakupie dwóch kolejnych takich maszyn, które w przyszłym roku trafią do lotników strzegących polskich granicy – to tylko niektóre z działań poprzedniego rządu, które wymienia Mariusz Kamiński.

Na wyposażeniu mamy też Robinsona, lekki śmigłowiec, ciągle uznawany za jeden z najlepszych na świecie, który sprawdza się zarówno w szkoleniu pilotów, jak i przy patrolowaniu. We flocie pozostają też dwa motoszybowce Stemme, a zasłużone Kanie ze Świdnika wykorzystywane są tylko jako uzupełnienie floty – dodaje polityk.

Minister Kamiński przypomina, że ten obszar działania Straży Granicznej został przez rząd PiS uratowany po tym, jak w czasach rządów PO-PSL „lotnictwo SG zredukowano do rangi wydziału w jednym z departamentów i biur”.

Niedługo po tym, jak zostałem ministrem spraw wewnętrznych i administracji, w 2019 roku reaktywowaliśmy Biuro Lotnictwa Straży Granicznej. W ślad za tym zwiększyliśmy nabór pilotów, w miejsce tych zwolnionych wcześniej przez naszych poprzedników. – Kondycja lotnictwa jest dobra, a aktualnie rządzącym, choć tak naprawdę samej Straży Granicznej, pozostaje życzyć, aby kontynuowali kurs obrany przez MSWiA w latach rządów Prawa i Sprawiedliwości. Dobrego weekendu. Także dla redaktorów „Gazety”, którym pewnie za słaby research ktoś obetnie wierszówkę – puentuje kandydujący do europarlamentu z województwa lubelskiego Mariusz Kamiński.

Źródło: Gazeta Wyborcza, x.com Autor: red.
Fot. st. chor. SG Paweł Kowaleczko