Polaków nie stać na Zielony Ład! Eksperci: dyrektywa budynkowa puści nas z torbami

Eksperci nie mają wątpliwości: będąca częścią unijnego Zielonego Ładu dyrektywa budynkowa jest niemożliwa do wprowadzenia w Polsce. To znaczy, można oczywiście ją wprowadzić, ale Polacy po prostu nie mają pieniędzy, by zapłacić za wymagane przez Unię remonty i termomodernizację budynków. I wcale nie chodzi tylko o właścicieli domów jednorodzinnych. Ogromne koszty poniosą też miliony obywateli mieszkających w blokach. Opłaty na fundusz remontowy we wspólnotach mogą bowiem wzrosnąć nawet trzykrotnie!

Finansowo nie jesteśmy zupełnie przygotowani na przeprowadzenie tak dużych remontów. Obawiam się, że generalnie polskiego społeczeństwa w tej chwili nie jest stać na wdrożenie dyrektywy budynkowej – mówi w rozmowie z portalem Business Insider Mariusz Łubiński, prezes specjalizującej się w zarządzaniu nieruchomościami firmy Admus.

Ogrzewanie oparte na odnawialnych źródłach energii (OZE), fotowoltaika na dachu, efektywne ocieplenie. Tak w praktyce powinny wyglądać za sześć lat wszystkie nowe zeroemisyjne budynki. Rewolucja nie ominie też tych już wybudowanych. Te mają przejść remont i stać się energooszczędne. W pierwszej kolejności do renowacji mają iść budynki o najgorszych parametrach. Takie wymogi narzuca nam unijna dyrektywa z 24 kwietnia 2024 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, zwana dyrektywą budynkową” – czytamy w Business Insider.

— Już ubiegłoroczne podwyżki mediów, powodowały, że jako zarządcy spotykaliśmy się z tragediami ludzkimi. Emeryci mówili nam wprost, że nie są w stanie pokryć kosztów bieżącego funkcjonowania, choć rozumieją że tak wszystko podrożało – mówi na łamach Business Insider Mariusz Łubiński, podkreślając, że wdrożenie dyrektywy budynkowej będzie ogromnym kosztem obciążającym w największym stopniu najmniej zarabiających.

Spółka Admus przygotowała szacunkowe wyliczenia kosztów dyrektywy dla kilku zarządzanych nieruchomości. Wynika z nich na przykład, że w przypadku mieszkańców wspólnoty mieszkaniowej z 300 rodzinami każda z nich zapłaci co najmniej 13 tysięcy złotych. Do tego trzeba dołożyć dodatkowe tysiące na termomodernizację i wymianę okien!

CZYTAJ TAKŻE: Polacy mówią głośno: Precz z Zielonym Ładem!

Źródło: businessinsider.pl Autor: red.
Fot. pixabay