Mocne stanowisko Bosaka: „Bodnar i Kosiniak-Kamysz powinni podać się do dymisji”. Szokujące zdjęcia z granicy

Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak (Konfederacja) uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar oraz szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz powinni podać się do dymisji. Podkreślił, że aresztowanie żołnierzy za użycie broni wobec migrantów jest nieakceptowalną sytuacją. Jeden z kandydatów Konfederacji opublikował też szokujące zdjęcie dot. sytuacji polskich żołnierzy na granicy.

Onet napisał o żołnierzach, którym po strzałach ostrzegawczych w stronę ludzi forsujących granicę polsko-białoruską postawiono zarzuty. Według portalu, gdy migranci przekroczyli granicę, a strzały w powietrze ich nie powstrzymały, żołnierze 1. Warszawskiej Brygady Pancernej zaczęli w obronie koniecznej strzelać w ziemię, niektóre z wystrzelonych łącznie 43 pocisków trafiły rykoszetem w płot. Jak relacjonuje portal, kiedy sytuacja została opanowana, do akcji wkroczyła Straż Graniczna. Jej funkcjonariusze zawiadomili Żandarmerię Wojskową, która aresztowała żołnierzy za użycie broni wobec migrantów.

Bosak podczas konferencji prasowej w Sejmie powiedział, że Konfederacja stoi “po stronie ludzi w mundurach ludzi, którzy bronią granicy”.

Oczekujemy niezależnie od tego, jakie jest wyjaśnienie tej sprawy – mianowicie, czy minister Bodnar i wicepremier Kosiniak-Kamysz o tej sprawie nie wiedzieli, czy też wiedzieli i ją ukrywali – oba warianty są tak samo kompromitujące, w związku z czym wzywamy ich obu do dymisji – powiedział wicemarszałek Sejmu.

Według niego zarówno Bodnar, jak i Kosiniak-Kamysz nie nadają się do tego, by zarządzać wymiarem sprawiedliwości i obronnością.

Skoro się nie nadajecie, ustąpcie, zróbcie miejsce tym, którzy zajmą się tym w sposób poważny, którzy nie będą dowiadywali się z portali internetowych, co dzieje się na granicy i jak traktowani są żołnierze – dodał Bosak.

Sytuacja, żeby żołnierz, który otwiera ogień, strzały ostrzegawcze w sytuacji, kiedy przekraczana jest nielegalnie granica, kiedy ktoś nastaje na jego zdrowie, na jego życie, był zakuwany, traktowany jak bandyta, pozbawiony ochrony prawnej, wtrącany do aresztu, żeby powoływać jakieś specjalne zespoły prokuratorów, które mają się zajmować ściganiem żołnierzy czy funkcjonariuszy za wykonywanie swoich obowiązków, ta sytuacja jest całkowicie nieakceptowalna – powiedział Bosak.

Poseł Konfederacji Konrad Berkowicz dodał, że problemem na granicy są także miejsca noclegowe dla żołnierzy.

– Nie ma tam na przykład kontenerów specjalnych, takich noclegowych, tylko żołnierze tam nocują w czymś, co sami nazywają „żulowymi domkami”. „Żulowe domki” to jest coś takiego, co się buduje ze znalezionej, zorganizowanej na własną rękę starej boazerii, plandek, styropianu i tak dalej. Oni sami muszą to zrobić – powiedział Berkowicz.

Również podkreślił, że jest to “sytuacja nieakceptowalna”.

Bosak dodał, że proponują pomoc prawną wszystkim żołnierzom, którzy są poszkodowani. Taką pomoc zaoferował również senator Grzegorz Bierecki.

– Wczoraj opublikowałem adres emailowy, sejmowy. Proszę zwracać się do naszych posłów. Wszystkim żołnierzom i funkcjonariuszom, którzy są poszkodowani przez te bezprawie, które zafundował nam minister, prokurator generalny Bodnar i przez to bezprawie, które zafundował rząd PiS i Platformy i Lewicy, wszystkim spróbujemy pomóc na miarę swoich możliwości. Przez interwencję, przez pomoc prawną i poprzez przede wszystkim budowanie presji politycznej tutaj, w tej izbie, żeby ci wszyscy nieodpowiedzialni politycy zmienili swój sposób działania albo zostali stąd definitywnie wyeliminowani – podkreślił wicemarszałek Sejmu.

Krzysztof Bosak odniósł się też do newsa portalu wPolityce.pl dot. kulisów zatrzymania żołnierzy. Jak ustalono, Zastępca Prokuratora Generalnego do Spraw Wojskowych nie był informowany o sprawie!

– Szokujące, nocne oświadczenie zastępcy prokuratora generalnego ds. wojskowych. Z tego co pisze w prokuraturze panuje nieopisany chaos. Wygląda na to, że albo 2 miesiące to ukrywali przed społeczeństwem, lansując się na temacie ochrony granic, albo szef MON i Minister Sprawiedliwości dowiedzieli się o sprawie dopiero wczoraj z mediów. Obie opcje są skandaliczne i nieakceptowalne przy tak dynamicznej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej! –  napisał Bosak.

Zdjęcia z granicy!

To jednak nie koniec kontrowersji dot. wydarzeń na granicy. Krystian Kamiński udostępnił zdjęcie, które miał otrzymać od polskich żołnierzy. Kandydat Konfederacji w wyborach do PE pisze o ewentualnym zagrożeniu dla obrońców granicy.

Dostaliśmy szokujące zdjęcia od naszych żołnierzy na granicy! Widok magazynków amunicji zaklejonych taśmą to symbol państwa z dykty. Taśma, która miała zapobiegać zgubieniu amunicji, w rzeczywistości naraża naszych obrońców na niebezpieczeństwo. Żołnierze zmuszeni są do odklejania taśmy w trakcie akcji, co może prowadzić do zacięć broni i stwarza realne zagrożenie ich życia. Sytuacja ta jest nie do przyjęcia bo jak możemy wymagać od żołnierzy skutecznej obrony granic? Nieodpowiednie warunki służby i brak wsparcia ze strony dowództwa obniżają morale. Żandarmeria Wojskowa zatrzymała trzech żołnierzy, którzy oddali strzały ostrzegawcze w kierunku napierających migrantów. Dwóch z nich oskarżono o przekroczenie uprawnień i narażenie życia innych osób. To skandal! Ci żołnierze zasługują na naszą ochronę i wsparcie, a nie na prześladowania. Konfederacja stanowczo wspiera polskich żołnierzy i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Zamiast ścigać aktywistów utrudniających pracę Straży Granicznej, prokuratura prowadzi śledztwa przeciw tym, którzy skutecznie bronią naszych granic. To absurdalne i niedopuszczalne! Polacy doceniają wysiłki służb, które z poświęceniem bronią naszej ojczyzny. Konfederacja stoi murem za polskim mundurem i będzie walczyć o prawa oraz odpowiednie warunki służby dla wszystkich obrońców naszych granic – napisał polityk Konfederacji.

Źródło: wPolityce.pl/x.com