Biskupi alarmują. Presja na legalizację zabijania dziecka w łonie matki

W najbliższą niedzielę w kościołach zostanie odczytany bardzo mocny list Konferencji Episkopatu Polski w sprawie aborcji. Biskupi przypominają, że chodzi o nic innego, jak o zabijanie dziecka w łonie matki. – Każdy człowiek dobrej woli powinien się temu sprzeciwiać – wzywa polski Kościół. Aborcję chcą zalegalizować Platforma Obywatelska i jej koalicjanci.

W Sejmie są projekty zmiany prawa aborcyjnego. Najbardziej radykalne, te Platformy i Lewicy, zakładają w zasadzie niczym nieograniczone zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia w łonie matki.

Bóg Wszechmogący jest Dawcą Życia, przez co jest obecny w poczęciu i życiu każdego człowieka. Życie nowej, unikalnej osoby ludzkiej, rozpoczyna się od poczęcia, czyli połączenia komórek matki i ojca. Od tego momentu każdy człowiek powinien mieć zapewnione pełne prawo do ochrony życia – przypominają biskupi w liście, który zostanie w najbliższą niedzielę zostanie odczytany we wszystkich kościołach na terenie kraju.

Konferencja Episkopatu Polski wskazuje m.in. na encyklikę Evangelium vitae św. Jana Pawła II, umieszczającą godność życia w centrum ustroju demokratycznego.

Prawa każdego człowieka do życia chroni Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, Karta Praw Podstawowych UE oraz Konstytucja RP i zapisy ustawowe. Jest to elementarna zasada wpisana w naturę człowieka, której nie wolno naruszać – stwierdzają biskupi.

– Obecnie jesteśmy świadkami narastającej presji zmiany prawnej ochrony ludzkiego życia w kierunku legalizacji zabijania dziecka w łonie matki. Jest to bardzo niepokojące i niezwykle groźne, dla bezpieczeństwa publicznego. Każdy człowiek dobrej woli powinien się temu sprzeciwiać – apelują biskupi. – Życie bowiem, jako wartość naczelna każdego człowieka i fundamentalny element dobra wspólnego, jest dobrem podstawowym, górującym nad indywidualną wolnością innych. Nikt więc, w imię osobistej wolności, nie ma prawa decydować o życiu drugiego człowieka – dodają.

– „Nie zabijaj” i „chroń ludzkie życie” – to podstawowe zasady, którymi powinien się kierować każdy człowiek prawego sumienia. Wbrew dość powszechnej narracji, nie są one wyrazem przekonań wynikających tylko z wiary chrześcijańskiej, ale płyną ze zrozumienia samej ludzkiej natury – czytamy w liście KEP.

Kościół przypomina także, jaką wartością jest chroniąca życie rodzina zbudowana na trwałym małżeństwie mężczyzny i kobiety.

– Wyrażamy wielki szacunek i uznanie dla matek, które z miłością służą życiu i chronią swoje dzieci nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Świadczą one o tym, że radość, piękno i wielkość miłości macierzyńskiej wyrażają się w nieprzemijającej trosce o dobro dzieci niezależnie od okoliczności – piszą biskupi.

– Zwracamy się także do ojców, których rolą jest ochrona rodziny, a zwłaszcza kobiet w stanie błogosławionym oraz ich dzieci. Wasze pełne miłości zaangażowanie na rzecz obrony najbardziej bezbronnych, potrzebujących szczególnego wsparcia, jest niezastąpione. Tym bardziej więc dzisiaj nie wolno wam dystansować się od zaangażowania w prawną ochronę ludzkiego  życia – dodają.

Bardzo ważnym wątkiem listu jest przeciwstawienie się dążeniu obecnie rządzących do zniesienia klauzuli sumienia, pozwalającej lekarzom czy farmaceutom odmówić uczestnictwa w aborcji czy podawaniu środków poronnych. – Troska o życie wyraża się także przez to, że nie wolno zmuszać lekarzy, personelu medycznego i farmaceutów do angażowania się w proceder zabijania dzieci w okresie prenatalnym czy też osób starych i chorych. Takie działania łamią podstawowe prawo do zachowania klauzuli sumienia – podkreśla KEP.

Dziękując każdemu, kto w różnych wymiarach życia osobistego i publicznego służy życiu i prawdzie, w Imię Chrystusa prosimy Was o wytrwałą i ofiarną obronę Ewangelii życia – puentują swój list polscy biskupi.

Źródło: KEP Autor: red.
Fot. pixabay