Senatorowie PiS o skandalu w MIIWŚ: „Celem ukrycie polskiego bohaterstwa”

Nikt przyzwoity w tej sprawie nie może milczeć. Dlatego senatorowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli dzisiaj oświadczenie, w którym sprzeciwiają się usunięciu z wystawy stałej w Muzeum II Wojny Światowej elementów poświęconych Błogosławionej Rodzinie Ulmów, św. Maksymilianowi Kolbe i rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu.

O złożeniu oświadczenia poinformował w serwisie X senator Stanisław Karczewski.

„Przywołane postaci są wyraźnym nośnikiem wartości chrześcijańskich, reprezentowanych przez większość Polaków żyjących w czasach II wojny światowej, co powinno mieć swoje odzwierciedlenie w przedstawianej narracji historycznej” – napisali senatorowie Prawa i Sprawiedliwości.

Według parlamentarzystów prawicy działania powołanych przez ludzi Tuska dyrektorów MIIWŚ „to działanie nieakceptowalne, uderzające w polską pamięć i realizujące program umniejszania polskiego heroizmu i męczeństwa w czasie II wojny światowej”.

„Ma na celu ukrycie prawdziwej historii, cierpienia i bohaterstwa oraz zrelatywizowanie niemieckiego barbarzyństwa i niemieckich zbrodni” – oceniają senatorowie PiS, podkreślając, że rugowanie prawdy z jest po prostu realizacją niemieckiej polityki historycznej w polskim muzeum.

Ludzie, którzy doprowadzili do tego skandalu, są dzisiaj bardzo surowo oceniani przez porządnych Polaków. Nasze oświadczenie jest przecież tylko jednym z wielu wyrazów potępienia tego, co wydarzyło się w Gdańsku – powiedział nam senator Grzegorz Bierecki. – Nie mam też wątpliwości, że zainstalowane przez rząd Tuska nowe władze muzeum zostaną równie surowo ocenione przez historię, którą dzisiaj próbują w tak barbarzyński sposób manipulować – dodał parlamentarzysta z Południowego Podlasia.

O zamachu na polską pamięć poinformował wczoraj dawny dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku a dzisiaj prezes IPN dr Karol NawrockiŚw. o. Maksymilian Kolbe oddał życie za współwięźnia w niemieckim obozie zagłady Auschwitz. Niedawno beatyfikowani Józef i Wiktoria Ulmowie z siedmiorgiem dzieci zostali zamordowani przez Niemców za ukrywanie żydowskiej rodziny. Rotmistrz Witold Pilecki był bohaterem polskiego państwa podziemnego, który dobrowolnie zamienił mundur polskiego żołnierza na pasiak więźnia Auschwitz, by zorganizować tam ruch oporu i przekazać światu wieści o niemieckich zbrodniach. Żadna z tych postaci zdaje się nie pasuje do „uśmiechniętej Polski” Tuska i jego kompanów.

Źródło: x.com Autor: red.
Fot. x.com