Napaść Rosji na Ukrainę to ludobójstwo. Ważna rezolucja Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE

Zgromadzenie Parlamentarne Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie uchwaliło rezolucję potępiającą Rosję i uznającą jej działania na Ukrainie za ludobójstwo. W Bukareszcie trwa właśnie 31 doroczna sesja ZP OBWE. Uczestniczy w niej, jako szef delegacji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów senator Grzegorz Bierecki.

Informację o potępieniu trwającej od 10 lat wojny Rosji przeciwko Ukrainy i uznaniu działań Moskali za ludobójstwo podają ukraińscy parlamentarzyści biorący udział w Zgromadzeniu Parlamentarnym OBWE.

„Rola OBWE w obecnej architekturze bezpieczeństwa: perspektywa parlamentarna” – to temat 31 dorocznej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Trwające właśnie w Bukareszcie spotkanie parlamentarzystów nie może być poświęcone innemu zagadnieniu, niż bezpieczeństwo. Trwa najazd Rosji na Ukrainę, konflikt pomiędzy Izraelem a Hezbollahem i sponsorującym go Iranem może zmienić się w pełnoskalową wojnę w Libanie, niespokojnie jest też na Morzu Południowochińskim. Wszystkie te procesy – nie tylko najbardziej oczywiste, związane z wojną na Ukrainie – mają przełożenie na sytuację Europy. Sesja w stolicy Rumunii potrwa do 3 lipca.

 – Zwieńczeniem debat ma być przyjęcie Deklaracji Bukaresztańskiej, zawierającej rekomendacje dotyczące m.in. bezpieczeństwa i praw człowieka – mówi nam senator Grzegorz Bierecki.

 OBWE to organizacja, do której należy obecnie 57 państw. Poza krajami europejskimi działają w niej Stany Zjednoczone, Kanada, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Turkmenistan i Mongolia. Od 2019 roku szefem delegacji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów do ZP OBWE jest senator Grzegorz Bierecki.

Źródło: podlaski.info Autor: red.
Fot. red.