Burza wokół PKP Cargo. Gróbarczyk: „Zwijanie Polski”

Nie milknie burza wokół informacji, że rząd Tuska chce zlikwidować PKP Cargo. Skandaliczne decyzje nominatów PO, Trzeciej Drogi i Lewicy zniszczą przyszłość polskiej infrastruktury i szanse na rozwój Południowego Podlasia.

Bez PKP Cargo nasze porty nie mogą się rozwijać. Likwidacja polskiego przewoźnika to uderzenie w Terminale Kontenerowe. Zastąpienie PKP Cargo niemieckim kolejowym przewoźnikiem spowoduje ogromny odpływ towarów do Niemiec. Zwijanie Polski! Rządy Tuska! – skomentował doniesienia o „zaoraniu” PKP Cargo były minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Minister Gróbarczyk mówił przede wszystkim o terminalach morskich, ale wiadomo, że zniszczenie strategicznej polskiej firmy transportowej, jaką jest PKP Cargo pogrzebie ostatecznie projekt budowy suchego portu w Małaszewiczach. Inwestycja ta miała być gospodarczą przyszłością naszego regionu. Rząd Prawa i Sprawiedliwości, także dzięki aktywności naszych parlamentarzystów z senatorem Grzegorzem Biereckim na czele, zapewnił finansowanie największego projektu w województwie lubelskim. Niestety, do władzy wrócił Tusk i wschodnia Polska jest tak samo ważna dla obecnie rządzących, co w latach 2007-2015 – czyli wcale. Projekt wstrzymano a rząd nie chce się ustosunkować do pytań zadawanych przez parlamentarzystów prawicy.

Czytaj więcej: „Siekiera Klimczaka” zniszczy naszą przyszłość? Politycy PiS walczą o uratowanie Małaszewicz

Informację o zamiarze faktycznej likwidacji PKP Cargo podał portal tysol.pl. Dziennikarze dotarli do obwieszczenia, z którego wynika, że do Krajowego Rejestru Zadłużonych złożono wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego wobec PKP Cargo. Wcześniej spółka poinformowała, ze wysyła 1/3 pracowników na przymusowe postojowe.

Okazuje się, że redukcje płac i zwolnienia to za mało. Tutaj szykowana jest likwidacja firmy!

– To już nie są pomysły, to są fakty. Zarząd PKP zgłosił do Krajowego Rejestru Zadłużonych PKP Cargo z prośbą o sądowe otwarcie postępowania sanacyjnego. PKP Cargo nie może być ustawowo w stanie upadłości, a postępowanie sancyjne jest równoznaczne ze wszystkimi skutkami upadłości. Sąd wyznacza syndyka czy zarządcę sądowego, nie działają organy spółki, czyli wszystkie prawa są zawieszone. Mogą zwalniać, sprzedawać majątek, tak jak przy upadłości czy de facto likwidacji – powiedział cytowany przez tysol.pl Henryk Grymel, przewodniczący Rady Krajowej Sekcji Krajowej Kolejarzy NSZZ „Solidarność”.

Według niego PKP Cargo nie będzie teraz w stanie wygrać żadnego przetargu, nie działa ochrona związkowa i przedemerytalna a zarząd spółki może zwolnić każdego.

To pełna likwidacja PKP Cargo – podkreśla Grymel.

Czytaj więcej: Szokujące doniesienia mediów. Tusk zlikwiduje PKP Cargo?

Źródło: x.com, tysol.pl Autor: red.
Fot. x.com/pisorg.pl