Tragiczny wypadek w zbiorniku na terenie żwirowni w Berezie

Do tragicznego zdarzenia doszło dzisiaj po godz. 1.00 w nocy na terenie żwirowni w miejscowości Bereza. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 53-latek spędzał tam czas ze swoimi znajomymi, z którymi najprawdopodobniej spożywał alkohol. W pewnym momencie wszedł do wody. Gdy nie wracał zostały zaalarmowane służby. Pomimo reanimacji życia mężczyzny nie udało się uratować. Apelujemy o rozsądek i przypominamy o podstawowych zasadach bezpiecznego pobytu nad wodą!

Do zdarzenia doszło dzisiaj po godzinie 1.00 w nocy na terenie żwirowni w miejscowości Bereza. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 53-latek spędzał tam czas ze swoimi znajomymi, z którymi prawdopodobnie spożywał alkohol. W pewnym momencie, tuż przed powrotem do domu, postanowił schłodzić się wchodząc do wody.

Gdy nie wychodził członkowie rodziny, którzy przyjechali na miejsce zaalarmowali służby. Policjanci i strażacy rozpoczęli poszukiwania. Po kilku minutach strażacy wydobyli mężczyznę z wody nieopodal miejsca w którym do niej wszedł. Pomimo podjętej reanimacji jego życia nie udało się uratować. Decyzją prokuratora ciało zostało zabezpieczone celem przeprowadzenia sekcji.

– Ustalamy okoliczności tego tragicznego zdarzenia i apelujemy o rozsądek! Sprzyjająca pogoda, wysokie temperatury i słońce sprawiają, że właśnie nad wodą wypoczywamy najchętniej. Niestety przecenienie własnych umiejętności podczas kąpieli lub wcześniej spożyty alkohol może doprowadzić do tragedii – wyjaśnia nadkom. Barbara Salczyńska-Pyrchla.

Zasady bezpiecznej kąpieli:

1. Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik.

2. Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy.

3. Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni);

4. Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody ochlapmy nią klatkę piersiową, szyję, kark i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi;

5. Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy;

6. Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią.

7. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni;

8. Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło;

9. Nigdy nie wchodźmy do wody, nie pływajmy po spożyciu alkoholu;

10. Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie.