Mariusz Błaszczak ostro o rządzie Tuska. „Tracimy szansę, by realnie wzmocnić polskie wojsko”

– Niestety praktycznie już straciliśmy szansę, albo właśnie ją tracimy, żeby realnie wzmocnić polskie wojsko, żeby zbudować silne polskie wojsko, tak żeby odstraszyć agresora. Polityka obecnej koalicji jest skoncentrowana na tym, że to ktoś inny ma nas bronić, to sojusznicy mają bronić Rzeczypospolitej Polskiej. Doświadczenia historyczne jednak są takie, że należy polegać na sobie – mówił na konferencji prasowej podsumowującej dotychczasowe działania rządu Tuska w obszarze obronności szef klubu parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak.

Jeżeli będziemy polegali na innych państwach, to możemy się bardzo głęboko rozczarować. Wszyscy, którzy nie spali na lekcjach historii to doskonale wiedzą, że właśnie tak prowadzona być powinna polityka, aby było silne Wojsko Polskie, żeby realnie odstraszać agresora – podkreślił Mariusz Błaszak. 

Według byłego ministra obrony narodowej to, co dzieje się w dzisiejszym MON można określić jako „bezwład, brak umiejętności pchnięcia spraw naprzód”. Polityk Prawa i Sprawiedliwości wskazywał na najważniejsze jego zdaniem zagrożenia wynikające ze stagnacji, w jaką wpada polska armia pod rządami Władysława Kosiniaka-Kamysza. Błaszczak przypominał, że za czasów jego ministrowania przyjęto odpowiednie ramy prawne i finansowe, żeby armia mogła się błyskawicznie dozbrajać.

Co oni robią kiedy przejęli władzę w Ministerstwie Obrony Narodowej? Zaczynają od przeglądu dokumentów. Minister Kosiniak-Kamysz powołuje emerytowanych generałów z poprzedniej epoki. Tych generałów którzy, kiedy dowodzili polskim wojskiem zajmowali się likwidowaniem jednostek wojskowych. Ci generałowie wrócili i oni zajmują się przeglądem dokumentów, który to przegląd dokumentów prowadzi ich do różnych dziwnych konstatacji. Obawiam się, że te konstatacje już niedługo usłyszymy, że za dużo tego sprzętu, że za dużo wojska – mówił szef klubu PiS.

Błaszczak wezwał do kontynuacji procesu wzmacniania wojska.

Publicznie pytałem już wielokrotnie, dziś pytam po raz kolejny, co z umową na dostarczenie 212 armatohaubic K9? Umowa ramowa została podpisana 2 lata temu, w lipcu 2022 roku. Co z umową na produkcję czołgów K2 w Polsce? Umowa ramowa została podpisana też 2 lata temu, w lipcu 2022 roku, chodzi o 640 czołgów K2. Co z umową na dostarczenie do Wojska Polskiego 152 armatohaubic KRAB? Co z umową na pozyskanie 486 wyrzutni HIMARS? Umowa ramowa w tej sprawie została podpisana we wrześniu 2022 roku. No i w końcu co z umową na pozyskanie 96 śmigłowców uderzeniowych Apache? Również umowa ramowa w tej sprawie i umowa offsetowa zostały podpisane we wrześniu 2022 roku – pytał były minister.

Image

 

Źródło: x.com Autor: red.
Fot. x.com/pisorg.pl