Wyniki tego sondażu nie pozostawiają żadnych wątpliwości: ponad połowa Polaków uważa, że najważniejszym zadaniem dla rządu jest walka z drożyzną i wysokimi rachunkami. Mało kogo interesują „rozliczenia” PiS, którymi pasjonuje się Donald Tusk a tylko 6 proc. uważa, że priorytetem powinny być związki partnerskie, o których ciągle mówią przedstawiciele koalicji 13 grudnia.
Badania przeprowadziła firma United Surveys a opublikowały „Dziennik Gazeta Prawna” i radio RMF FM. Według sondażu 51,4 proc. Polaków uważa, że priorytetowym zadaniem dla rządu w ciągu najbliższych miesięcy powinna być „walka z rosnącymi cenami i wysokimi kwotami rachunków”. Można powiedzieć, że rząd bardzo intensywnie zajmuje się tym tematem, ale w odwrotnym, niż spodziewany przez obywateli kierunku – decyzje Tuska i spółki (jak np. zlikwidowanie tarcz, podniesienie VAT na żywność, uwolnienie cen wody) napędzają drożyznę.
Polacy chcą bezpieczeństwa i rozwoju
Co jeszcze interesuje Polaków? Oczekujemy od rządu kontynuacji tego, co zapoczątkowało Prawo i Sprawiedliwość, a więc dalszego wzmacniania bezpieczeństwa państwa (28, 4 proc. wskazań), budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego (23, 4 proc.) i elektrowni jądrowej (23, 2 proc.). Tradycyjnie wysoko jest oczekiwania poprawy stanu ochrony zdrowia (25, 7 proc. respondentów), 16, 5 proc. uważa, że priorytetem powinna być reforma wymiaru sprawiedliwości.
Rząd chce aborcji i związków partnerskich
A co z rzeczami, którymi zajmuje się w ostatnich miesiącach koalicja Platformy Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy? Najważniejszy punkt ich programu, czyli „rozliczenie PiSu” za ważne uważa 16,4 proc. respondentów. Kolejnym tematem, wokół którego od początku kręcą się działania partii tworzących rząd jest ułatwienie dostępu do aborcji. Za priorytet uważa to jednak tylko 13, 4 proc. respondentów. Jeszcze mniej, około 6,4 proc., wskazało, że oczekują pilnego „wprowadzenia związków partnerskich”.
Badanie United Surveys by IBRiS dla „DGP” i RMF FM zostało wykonane od 26 do 28 lipca 2024 r. na ogólnopolskiej próbie 1000 dorosłych Polaków metodą mix-mode online oraz telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CAWI/CATI). Błąd oszacowania wyniósł 3 proc., a próg ufności 0,95.