Męczennik za wiarę powrócił do Połosek. Nowe miejsce kultu Mikołaja Cudotwórcy

Prześladowany przez bolszewików do końca pozostał wierny Chrystusowi i Kościołowi. Bł. Mikołaj Czarnecki, biskup Lebedus, ezgarcha Wołynia, Podlasia i Polesia wrócił do Połosek. – Zapraszam wiernych do odwiedzenia nowego miejsca kultu błogosławionego męczennika – mówi ks. proboszcz Leszek Walęciuk.

Na uroczystej sumie odpustowej w minioną niedzielę senator Grzegorz Bierecki wraz z małżonką przekazał relikwie bł. Mikołaja Czarneckiego przybyłemu z Watykanu Penitencjarzowi Apostolskiemu o. Kazimierzowi Więskowi OFM Conv, który dokonał ich instalacji. Państwu Biereckim asystowali starosta bialski Mariusz Filipiuk i kierownik filii Urzędu Marszałkowskiego w Białej Podlaskiej Dariusz Litwiniuk. 

Błogosławiony wrócił do Połosek

Jak przypomina strona diecezji siedleckiej, swego czasu Mikołaj Czarnecki zapisał w Protokole Wizytacyjnym w Połoskach: „W myśl polecenia Ojca Świętego Piusa XI i na prośbę J. E. W. Biskupa Podlaskiego postanowiliśmy odbyć wizytację kanoniczną parafii obrządku wschodnio – słowiańskiego w Połoskach w dn. 23 i 24 czerwca 1931 r. Przybyliśmy do wsi Połoski dnia 23 czerwca (…) i przywdziawszy szaty pontyfikalne odprawiliśmy jutrznię. (…) W dniu 23 czerwca 1931 r. (…) o godz. 10 rano odprawiliśmy Św. Liturgię (…)” czyli Mszę świętą określaną też przez Mikołaja Czarneckiego słowem: Tajemnica.

Zjednoczenie konsekracji eucharystycznej

Na Mszy świętej przy tym samym ołtarzu, Penitencjarz Apostolski o. Kazimierz Więsek – tak jak przed laty Wizytator Apostolski bp. Mikołaj Czarnecki – dokonał ważnego zjednoczenia konsekracji eucharystycznej z ofiarą Krzyża i z Ostatnią Wieczerzą. Wspólnota eucharystyczna w Połoskach przyjęła cały dar zbawienia i objawiła się jako obraz i prawdziwa obecność jednego, świętego, powszechnego i apostolskiego Kościoła, zachowując harmonijną więź ze Św. Liturgią celebrowaną w tym miejscu przez biskupa Mikołaja Czarneckiego 93 lata temu. – Trzeba nadmienić, iż w Kościele Lwowskim błogosławiony Mikołaj Czarnecki jest nazywany Mikołajem Cudotwórcą, ponieważ za jego wstawiennictwem wielu ludzi zostało uzdrowionych. Jako proboszcz zapraszam wiernych do odwiedzenia nowego miejsca kultu błogosławionego męczennika biskupa Mikołaja Czarneckiego w kościele parafialnym w Połoskach – informuje proboszcz parafii Trójcy Świętej ks. Leszek Walęciuk.

Nawracał na Wołyniu, prześladowali go Sowieci

Mikołaj Czarnecki pochodził z chłopskiej rodziny wyznania greckokatolickiego. Dzięki wielkim talentom i samozaparciu trafił na studia teologiczne do Rzymu, gdzie uzyskał doktorat. W 1909 roku został wyświęcony na kapłana, rozpoczął pracę w seminarium duchownym w Stanisławowie a następnie wstąpił do zakonu redemptorystów. Ksiądz Czarnecki wykładał w Papieskim Seminarium Wchodnim w Dubnie, nawracał prawosławnych z Wołynia i organizował tam parafie neounickie, zakładał też klasztor w Kowlu.

W 1931 roku został mianowany biskupem tytularnym Lebedus i wizytatorem apostolskim na Wołyniu i Podlasiu dla wiernych obrządku bizantyjsko-słowiańskiego. Sakrę biskupią przyjął z rąk biskupa stanisławowskiego Grzegorza Chomyszyna. W przeddzień II wojny światowej został mianowany egzarchą Wołynia, Podlasia i Polesia.

Duchowny był prześladowany przez bolszewików. Został aresztowany we Lwowie, na 10 lat trafiając do łagru na Syberii. Schorowany i wyczerpany zsyłką biskup wrócił w 1956 roku do Lwowa, gdzie zmarł. W 2001 roku Święty Jan Paweł II beatyfikował go wraz z 26 innymi męczennikami unickimi.

Źródło: diecezja.siedlce.pl Autor: red.
Fot. diecezja.siedlce.pl, wikipedia