Terespol walczy o Małaszewicze. „Szansa na rozwój”

Rada miasta Terespol przyjęła specjalne stanowisko w sprawie rozbudowy suchego portu w Małaszewiczach. Wywalczona przez polityków PiS z naszego regionu i przygotowana przez rząd Mateusza Morawieckiego inwestycja nie może doczekać się realizacji. – Suchy Port ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania i rozwoju lokalnej społeczności – przypominają obecnie rządzącym radni z Terespola.

To bardzo ważne, że przedstawiciele kolejnego samorządu formalnie włączają się w działania na rzecz rozbudowy suchego portu w Małaszewiczach, pan burmistrz Jacek Danieluk zawsze był zresztą bardzo aktywny w tej sprawie, za co należą mu się podziękowania. Musimy nadal wspólnie wywierać nacisk na rząd. Inaczej, nie mam tu żadnych złudzeń, ten doskonały, przełomowy dla naszego regionu projekt zostanie schowany do szuflady – mówi nam senator Grzegorz Bierecki, który od początku zabiegał o budowę nowego terminala a w ostatnich miesiącach przewodzi walce o uratowanie inwestycji.

Stanowisko sejmiku, wieści z komisji

Przypomnijmy, że z inicjatywy senatora Biereckiego w lipcu podobne stanowisko przyjął sejmik województwa lubelskiego (w sesji uczestniczył wówczas burmistrz Terespola Jacek Danieluk). W tym samym miesiącu, znowu dzięki aktywności parlamentarzysty z Południowego Podlasia, sprawą zajęła się senacka komisja infrastruktury. Tam przedstawiciel PKP Cargo zapewnił, że projekt będzie realizowany a jego opóźnienie będzie wynosiło rok, a nie półtora roku, jak to przedstawiało wcześniej Ministerstwo Infrastruktury.

CZYTAJ WIĘCEJ: Ważne stanowisko sejmiku w sprawie Małaszewicz. Senator Bierecki: „Zwłoka jest najgorszym rodzajem odmowy”

CZYTAJ TAKŻE: Małaszewicze z mniejszym opóźnieniem? Senator Bierecki: „Będziemy wywierać nieustanną presję”

Pieniądze i miejsca pracy dla regionu

W przyjętym na wniosek burmistrza Danieluka stanowisku radni Terespola przypominają, jak ważną dla miasta, gminy i całego regionu jest inwestycja w Małaszewiczach. Największy projekt w historii województwa lubelskiego przyniesie mieszkańcom kolejne, świetnie płatne miejsca pracy. To także niepowtarzalna szansa na rozwój lokalnych przedsiębiorstw – rozbudowane Małaszewicze będą wszak węzłowym przystankiem nowego Jedwabnego Szlaku, którym towary z Chin docierać będą do Unii Europejskiej. Warto także pamiętać, że wedle wyliczeń ekspertów z samych podatków Polska zyska dzięki Małaszewiczom w ciągu 10 lat około 50 miliardów złotych. Część tej fortuny zostanie u nas, w budżetach naszych samorządów.

I właśnie dlatego radni Terespola chcą od rządu aktualnego harmonogramu, informacji o tym, na jakim etapie jest niezbędne dla realizacji inwestycji przejmowanie udziałów w spółce Cargotor przez PKP PLK a także, czy istnieją jakieś (na przykład finansowe) zagrożenia dla projektu oraz jak zapewnione będzie bezpieczeństwo przewozu materiałów niebezpiecznych.

PEŁNA TREŚĆ STANOWISKA RADY MIASTA TERESPOL:

Źródło: podlaski.info Autor: red.
Fot. Cargotor