Niezwykła książka o „Radzyńskiej Golgocie”. Mroczna historia i badawcza pasja

Jesteś ciekawy jednej z najbardziej wstrząsających kart historii Radzynia Podlaskiego i całego naszego regionu? Przyjdź na piątkowy wykład Roberta Mazurka w ramach promocji jego książki o katowni gestapo i UB przy ul. Warszawskiej.

Budynek przy ul. Warszawskiej 5A w Radzyniu Podlaskiej widział morze ludzkiego cierpienia. Najpierw swój areszt urządziło tutaj niemieckie Gestapo, potem, kiedy przez nasz region przeszła Armia Czerwona – gmach przejęli oprawcy z komunistycznego Urzędu Bezpieczeństwa. Przez wiele lat mało kto wiedział o tragicznej historii dawnej katowni dwóch zbrodniczych systemów. Straszną a jednocześnie fascynującą opowieść odsłonił przed nami Robert Mazurek, były wieloletni dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury.

Ludzie dobrej woli

Namacalnym pomnikiem wysiłków Mazurka i wielu innych ludzi dobrej woli, z ówczesnym burmistrzem miasta Jerzym Rębkiem na czele był remont obiektu i utworzenie w dawnej katowni Izby Pamięci. Inwestycję wspierała m.in. Fundacja Grzegorza Biereckiego „Kocham Podlasie”. Teraz przyszedł czas na książkę poświęconą „Radzyńskiej Golgocie”. Robert Mazurek opowie o niej podczas wykładu organizowanego przez Radzyńskie Stowarzyszenie „Podróżnik”. Spotkanie odbędzie się w piątek, 27 września w sali gimnastycznej I LO przy ul. Partyzantów. Wstęp wolny.

Najpierw była notatka w gazecie

Moja fascynacja historią dawnego aresztu Gestapo i Urzędu Bezpieczeństwa w Radzyniu Podlaskim rozpoczęła się pod koniec lat 90. XX wieku, kiedy to przypadkowo natknąłem się na krótką notatkę w gazecie – opowiada Robert Mazurek. – Artykuł ten opisywał tajemnicze inskrypcje znajdujące się w piwnicach budynku przy ul. Warszawskiej 5A i wzbudził moje zainteresowanie. Wiedziony ciekawością udałem się na miejsce, gdzie spotkałem przyjaznego mieszkańca, który zgodził się pokazać mi jedną z piwnic. Choć nie mogłem wejść do środka, widok futryny i jej okolicy z inskrypcjami wystarczył, by rozbudzić moją pasję do odkrywania mrocznej historii tego miejsca – snuje opowieść znawca historii naszego regionu.

Źródło: kochamradzyn.pl Autor: red.
Fot. kochamradzyn.pl