To już się dzieje! Wystarczyło 10 miesięcy rządów Donalda Tuska i jego koalicjantów z PSL i Lewicy, żeby zaczął walić się system ochrony zdrowia. Z całego kraju dochodzą informacje o odwoływaniu planowych zabiegów i odsyłaniu ciężko chorych ludzi z kwitkiem!
Szpitale w całej Polsce odwołują zabiegi i przenoszą wizyty na przyszły rok. NFZ nie ma 5 mld na nadwykonania – informuje Radio Zet. Jedną z placówek, która nie ma za co działać jest lecznica w Lubartowie w województwie lubelskim.
– Nie powinniśmy przyjąć nikogo do końca roku. Będą zwolnienia – mówił na antenie rozgłośni dyrektor szpitala Artur Szczupakowski. Z braku pieniędzy zamknął on już lubartowską chirurgię, lada dzień zamknięty może być oddział ratunkowy.
Szpitale w całej Polsce odwołują zabiegi i przenoszą wizyty na przyszły rok. NFZ nie ma 5 mld na nadwykonania. – Nie powinniśmy przyjąć nikogo do końca roku. Będą zwolnienia – mówi @RadioZET_NEWS dyr. szpitala w Lubartowie Artur Szczupakowski, gdzie zamknięta jest już chirurgia. pic.twitter.com/IZf0FGjcIS
— Mateusz Kasiak (@mateusz_kasiak) September 24, 2024
„Problemy z leczeniem najciężej chorych pacjentów”
O gigantycznych problemach szpitali informują też media specjalistyczne.
„Pisaliśmy już, że POZ mają kłopoty z przyjmowaniem pacjentów do opieki koordynowanej. Z sygnałów, które docierają do Rynku Zdrowia, wynika, że szpitale mają także problemy z leczeniem najciężej chorych pacjentów, potrzebujących drogich leków. Ze względu na skalę niezapłaconych nadwykonań decyzję o wstrzymaniu od września włączania chorych do programów lekowych podjęła dyrekcja Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. W. Degi Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu dostał pieniądze za nadwykonania jedynie za I kwartał. Za II kwartał sfinansowane zostały wyłącznie nadwykonania świadczeń w ramach Funduszu Medycznego. To również może skutkować wstrzymaniem włączeń pacjentów do programów” – czytamy w portalu rynekzdrowia.pl.
Wstęp do prywatyzacji?
Dramat pacjentów komentują politycy Prawa i Sprawiedliwości, przypominając, że za rządów tej formacji pieniądze na nadwykonania zawsze się znajdowały.
– Nie zaplanowali środków na NFZ. Szpitale wstrzymują wykonania zabiegów, a wkrótce zwolnienia lekarzy i pielęgniarek oraz likwidacje oddziałów. A to tylko preludium do prywatyzacji szpitali – przewiduje poseł PiS z Lubelszczyzny Michał Moskal.
💥Nie zaplanowali środków na NFZ💥
Szpitale wstrzymują wykonania zabiegów, a wkrótce zwolnienia lekarzy i pielęgniarek oraz likwidacje oddziałów. A to tylko preludium do prywatyzacji szpitali. #stopPATOwładzy pic.twitter.com/ixvD8mXbJb— Michał Moskal (@Michal_Moskal) September 24, 2024