Upadająca służba zdrowia, szalejąca drożyzna, dziurawy budżet, zwijanie inwestycji i masowe zwolnienia w państwowych firmach. Do tego ataki na Kościół i prześladowania opozycji. Trudno się dziwić, że Polacy mają już coraz bardziej dość rządu koalicji PO, PSL, Lewicy i Hołowni a także wodza „antypisu” – Donalda Tuska.
Najnowszy sondaż państwowego (co warto podkreślić) ośrodka badawczego CBOS przynosi bardzo złe wiadomości dla koalicji 13 grudnia. Nie minął nawet rok rządów liberałów i lewicowców spod znaku „antypis”, żeby większość Polaków oceniała ten czas źle.
Przeciwników coraz więcej, zwolenników coraz mniej
W dniach 3-13 października 2024 r. CBOS przeprowadził sondaż poparcia dla obecnego rządu oraz samego Donalda Tuska. Wynika z niego, że zwolennikami rządu jest dzisiaj jedynie 34 proc. respondentów. 39 procent deklaruje się jako jego przeciwnicy, 24 proc. badanych deklaruje, że pozostaje obojętna wobec gabinetu Tuska. CBSOS zauważa, że notowania rządu pogorszyły się w stosunku do poprzednich miesięcy.
Gorzej w porównaniu z wrześniem wypada także akceptacja dla Donalda Tuska jako premiera. Zadowolonych, że Tusk jest premierem ma być według sondażu 36 proc. badanych. Niezadowolonych jest równo połowa Polaków (50 proc.) a jednoznacznego zdania w tej kwestii nie ma 14 proc. respondentów.
Dziś w #WiadomościwPolsce24 wyniki najnowszego sondażu CBOS, w którym Polacy ocenili działania Donalda Tuska. Niezadowolonych z premiera jest 50 proc. respondentów.
Więcej ➡️https://t.co/OflkVMvRWZ
Oglądajcie #wPolsce24#TuJestPolska pic.twitter.com/alJd4n5No2— wPolsce24 🇵🇱 #TuJestPolska (@wPolscepl) October 26, 2024
Polacy wiedzą, że gospodarka kuleje
Niemal tak samo, jak podział na zwolenników i przeciwników Tuska wyglądają wyniki odpowiedzi na pytanie o to, czy rząd dobrze prowadzi politykę gospodarczą i czy stwarza ona dobre perspektywy. „Tak” odpowiedziało 38 proc. respondentów, „Nie” – 48 proc. 14 proc. nie ma zdania.
Badanie przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Badanie zrealizowano w dniach 3-13 października na próbie liczącej 1025 osób (w tym: 59,9 proc. metodą CAPI, 24,7 proc. – CATI i 15,4 proc. – CAWI).