Dość niemieckich bredni! To Polska najbardziej pomogła napadniętej Ukrainie

Polska zajmuje bezapelacyjnie pierwsze miejsce – licząc w stosunku do PKB – wśród wszystkich państw, które zaangażowały się w pomoc napadniętym przez Putina Ukraińcom. Opublikowane przez Kancelarię Prezydenta dane obnażają kłamstwa Niemiec, nieustannie chwalących się pozycją lidera pomocy, dzisiejszej władzy, która krytykowała rządzący wówczas PiS za złe działania a także, niestety, niektórych ukraińskich polityków, narzekających, że Polacy nie pomagają.

Jak podkreśla Kancelaria Prezydenta, polskie wsparcie jako pierwsze dotarło na ukraiński front w znaczących ilościach. To my przekazaliśmy największą liczbę ciężkiego uzbrojenia. Polska jest też w czołówce państw, które – w liczbach bezwzględnych – przyjęły najwięcej uchodźców” – podają współpracownicy prezydenta Andrzeja Dudy.

„Niemcy dawali hełmy, myśmy dawali czołgi”

Na początku wojny, kiedy o pomoc dla Ukrainy było naprawdę bardzo ciężko, kiedy wszyscy bali się i ociągali, Niemcy dawali hełmy, myśmy dawali czołgi – mówił w Kanale Zero prezydent Andrzej Duda. Gdyby nie zdecydowana i odważna postawa Polski, Ukrainy mogłoby już dziś nie być a my szykowalibyśmy się na najazd Moskali.

Polska przeznaczyła na tę pomoc równowartość 4,91 proc. PKB, z czego 0,71 proc. PKB to wydatki na wsparcie dla Ukrainy, 4,2 proc. PKB to koszty pomocy ukraińskim uchodźcom. To my jako pierwsi zaczęliśmy dostarczać Ukrainie ciężkie uzbrojenie na masową skalę, to Polska zainicjowała „koalicję czołgową”, jako jedni z pierwszych daliśmy ukraińskiej armii samoloty bojowe.

 

pomoc_PKB.jpg [974.85 KB]

Czołgi, wozy bojowe, samoloty

W sumie przekazaliśmy Ukrainie pomoc militarną wartą 3,23 mld euro czyli ponad 14 mld zł. Porównanie naszego zaangażowania z innymi krajami utrudnia brak oficjalnych pełnych (ze względów bezpieczeństwa) danych oraz fakt, że przekazanie części sprzętu wojskowego dla Ukrainy przez niektóre państwa na razie pozostaje wciąż w sferze deklaracji – informuje Kancelaria Prezydenta.

Uzbrojenie, jakie Polska przekazała Ukrainie, jako pierwsze dotarło na front w znaczących ilościach. Przekazaliśmy największą ilość ciężkiego sprzętu ze wszystkich sojuszników – to w sumie około tysiąc sztuk (czołgi, transportery opancerzone itp.). Z prawie 800 czołgów, jakie otrzymała Ukraina, ponad 350 zostało przekazanych przez Polskę. To więcej niż przekazały łącznie: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy, Szwecja, Norwegia, czy Hiszpania. Z zasobów polskiej armii trafiło na Ukrainę: 14 nowoczesnych czołgów Leopard 2A4 oraz maszyny starszej konstrukcji: 60 czołgów PT–91 oraz 280 T72M, T72M1, T72M1R – dodają w specjalnym komunikacie prezydenccy urzędnicy.

czolgi-FIN.jpg [1.90 MB]
BWP_popr.jpg [2.26 MB]
samoloty i smiglowce popr2.jpg [1.21 MB]

Pomoc dla uchodźców

Polska pomagała również – jak nikt inny – ukraińskim uchodźcom. Jak przypomina Kancelaria Prezydenta już miesiąc po wybuchu wojny parlament uchwalił Ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, która uregulowała ich pobyt i umożliwiła nadanie numeru PESEL. To upoważniło uchodźców do korzystania z wielu usług publicznych, pobierania świadczeń rodzinnych i wychowawczych, uzyskania pomocy finansowej oraz umożliwiło dostęp do bezpłatnej opieki medycznej i psychologicznej.

CZYTAJ TAKŻE: Dzięki Fundacji Grzegorza Biereckiego „Kocham Podlasie” ukraińskie dzieci mogły cieszyć się wakacjami

We wszystkich województwach utworzono punkty recepcyjne, gdzie zaoferowano pomoc osobom przekraczającym granicę. W punktach zapewniono wyżywienie, miejsca do odpoczynku, podstawową opiekę medyczną oraz udzielano informacji o zasadach pobytu w Polsce i dostępnych formach pomocy, a także zasadach legalizacji pobytu w Polsce. Wciąż funkcjonuje 14 takich punktów. Do 31 lipca 2024 r. obsłużyły one łącznie ponad 1,5 mln osób – podaje Kancelaria Prezydenta.
Źródło: Kancelaria Prezydenta Autor: red.
Fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP