Karol Nawrocki: „Nie ma w Polsce miejsca na symbole banderowskie”

Karol Nawrocki poparł poselski projekt ustawy zakazującej używania w Polsce symboli banderowskich. – Nie ma we współczesnej Polsce miejsca na symbole banderowskie, była to ideologia, która doprowadziła do śmierci 120 tysięcy Polaków – powiedział w Chełmie obywatelski kandydat na prezydenta RP.

Karol Nawrocki odniósł się do złożonego w Sejmie poselskiego projektu ustawy zakazującej gloryfikacji Bandery i rozpowszechniania kłamstwa wołyńskiego. O jej założeniach mówił niedawno m.in. poseł PiS Przemysław Czarnek.

Jednoznaczne poparcie

Wiem, że jest taka inicjatywa w Sejmie. Chciałbym w sposób jednoznaczny inicjatywę poselską poprzeć, mając nadzieję, że projekt ten stanie się przedmiotem poważnej dyskusji w polskim parlamencie. Nie ma we współczesnej Polsce miejsca na symbole banderowskie, był to nacjonalizm, ideologia, która doprowadziła do śmierci 120 tysięcy Polaków – powiedział Nawrocki, dodając, że jeśli posłowie koalicji zlekceważą przygotowany przez parlamentarzystów PiS projekt, przygotuje własną ustawę na ten temat.

Zablokowane muzeum

Popierany przez PiS obywatelski kandydat na prezydenta złożył w Chełmie kwiaty pod pomnikiem Piety Wołyńskiej. Nawrockiemu towarzyszył prezydent miasta Jakub Banaszek. Prezes IPN skrytykował decyzję rządu PO, PSL, Lewicy i Hołowni o wstrzymaniu przyznanego przez gabinet Mateusza Morawieckiego finansowania na budowę Muzeum Ofiar Rzezi Wołyńskiej.

Polska potrzebuje Muzeum Ofiar Rzezi Wołyńskiej, potrzebuje tego muzeum i tego miejsca, by budować świadomość prawdy o zachowaniu ukraińskich nacjonalistów, ale też nie pozwolić zapomnieć o ponad 120 tysiącach ofiar. Tych, którzy byli przed nami, Polaków. Ludobójstwo wołyńskie to zbrodnia okrutna, sąsiedzka, która potrzebuje troski i pielęgnowania pamięci – stwierdził Karol Nawrocki na briefingu prasowym w Chełmie.

– Obecna władza wykonawcza, premier, rząd nie jest gotowy się spotkać z prezydentem miasta, z samorządowcami, ale także z działaczami społecznymi, co pokazuje że ta sprawa, choć tak ważna, nie jest traktowana w sposób, na jaki zasługuje. Apeluję więc z tego miejsca do premiera, rządu, Ministerstwa Kultury, byście państwo nie zaprzepaścili tej energii społecznej i walki o historyczną prawdę i dali możliwość miastu Chełm na dokończenie inwestycji, która jest tak ważna dla Polski, dla Polaków, dla miasta Chełma i naszych relacji z państwem ukraińskim – dodawał prezes IPN.

Źródło: wPolsce24, wPolityce.pl Autor: red.
Fot. https://x.com/Nawrocki25