Dbamy o mamy

Stowarzyszenie założyła Beata Makaryk, doktor nauk o kulturze fizycznej, pracownik bialskiej Filii AWA, trener kobiet w ciąży, mistrzyni Polski w biegu na 100 metrów, a obecnie szczęśliwa żona i mama bliźniaków. Zgromadziła wokół siebie specjalistów takich jak: położna, terapeuta, psycholog, lekarz ginekolog, promotor karmienia piersią. Stowarzyszenie liczy 16 członków i świadczy szeroko pojętą pomoc młodym mamom.

– Już podczas planowania ciąży kobieta musi zadbać o zdrowie fizyczne i psychiczne. Niestety, wciąż o tym niewiele się mówi. Wsparcie i wiedza jest potrzebna kobiecie przed zajściem w ciążę, w trakcie jej trwania, jak również po porodzie – przekonuje Beata Makaryk, prezes stowarzyszenia.

Dużym zainteresowaniem cieszą się zajęcia ruchowe dla kobiet ciężarnych. Podczas ćwiczeń fizycznych kobiety poznają swoje ciało i świadomie przygotowują się do porodu. – Poród, to wysiłek porównywalny do biegu maratońskiego. Biegacz przed udziałem w zawodach przygotowuje się do tego wydarzenia. Kobieta do porodu również musi się przygotować. Cieszy fakt, że przyszłe mamy są świadome, przygotowują się fizycznie i psychicznie do przyjścia dziecka na świat – cieszy się Beata Makaryk.

Ćwiczenia fizyczne wdrażają mięśnia mam do wysiłku. Natomiast spotkania z psychologiem, położną, lekarzem rozwiewają ich lęk przed porodem.

Zdrowie na pierwszym miejscu

Z chwilą pojawienia się dziecka obojgu rodzicom lawinowo przybywa nowych obowiązków. Stowarzyszenie również wówczas niesie im pomoc. Dużym zainteresowaniem cieszą się warsztaty dotyczące pielęgnacji noworodka i niemowlęcia, porady dietetyczne, laktacyjne. Rodzice z ogromną uwagą uczestniczą w zajęciach dotyczących udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, np. jak postępować przy zadławieniu się dziecka.

W obecnej dobie ważna jest walka z otyłością, a w tym poznanie właściwych zasad odżywiania i naturalnych produktów. Nadmiar kilogramów u dziecka i osoby dorosłej, to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. A dbałość o zdrowie na każdym etapie życia jest najważniejsza.

– Nie ma nic piękniejszego niż dbałość o zdrowie naszych dzieci i rodzinę – przekonuje Beata Makaryk.

Relaks

Stowarzyszenie stara się zaspokoić różne potrzeby młodych matek. Dba również o zorganizowanie im wypoczynku, chwili wytchnienia. W siedzibie Rabarbar przy ul. Brzeskiej 37, gdzie mieści się sklep, kawiarnia i sala zabaw kobiety są zapraszane napotkania „Mama na kawie”. Gdy dzieci bawią w specjalnie przygotowanej sali, ich mamy mogą wypić kawę i wymienić się doświadczeniami, podzielić się radościami i smutkami.

– Obecnie przygotowujemy warsztaty „Zaradna Mama”. Wyraz Mama zawsze piszemy dużą literą. Pragniemy, by kobiety i matki były silne, pomysłowe, dbające o rodzinę oraz dbające o siebie. Mam nadzieję, że ten pomysł spotka się z dobrym odbiorem i zainteresowaniem – mówi Beata Makaryk.