Szybkie i bezpieczne – płatności bezgotówkowe

Jeszcze do niedawna nasze portfele wypełniały banknoty i monety. Bez nich nie ruszaliśmy się na krok z domu. Były nieodzownym elementem naszego codziennego życia. Ale jak wszystko, i to zaczęło się zmieniać. Różnica między płatnościami gotówkowymi a bezgotówkowymi wydaje się oczywista. W przypadku tej drugiej transakcji dokonujemy bez fizycznego posiadania pieniędzy w portfelu. Od kilku lat Polska jest liderem w zakresie wdrażania usług
i płatności bezgotówkowych, w tym płatności zbliżeniowych. Na rynku pojawia się coraz więcej nowości. Coraz częściej korzystamy z płatności bez użycia gotówki.

Jak dotąd wygoda i bezpieczeństwo finansowe były czynnikami zachęcającymi do pozostawienia papierowego pieniądza w domu. Od kilku miesięcy świat zmaga się z sytuacją, która wymusza na nas nowe zachowania. Strach i niewiedza wywołana przez wzrastające zachorowania na Covid-19, kolejne obostrzenia, wprowadzony lockdown, zmusiły nas do znacznie częstszego niż dotychczas wirtualnego życia. Część przedsiębiorców musiała ograniczyć się do sprzedaży internetowej a konsumenci, choć rzadziej wychodzili z domu, kupowali więcej – głównie za sprawą zakupów online. Ze względów bezpieczeństwa KNF wystosował apel do NBP o zwiększenie limitu płatności zbliżeniowych do 100 złotych,
a Światowa Organizacja Zdrowia wydała ostrzeżenie w sprawie płatności gotówką. Panujące nastroje i obawy o zdrowie nie pozostały bez wpływu na obrót bezgotówkowy.

Płatności bezgotówkowe mogą przybierać różne formy: np. przelewów dzięki bankowości elektronicznej, płatności dokonywanych za pośrednictwem kart płatniczych – w tym zbliżeniowych oraz płatności mobilnych. I właśnie te dwie ostatnie formy cieszą się coraz większą popularnością. Polacy lubią podążać za innowacyjnymi rozwiązaniami.

Płatności zbliżeniowe (płatności bezstykowe, płatności NFC), to płatności za pomocą karty płatniczej z funkcją płacenia zbliżeniowego bądź innego przenośnego urządzania. Płatności tych dokonujemy poprzez zbliżenie do terminala płatniczego. Płatności zbliżeniowe, to przede wszystkim ograniczenie fizycznego kontaktu użytkownika karty bądź innego mobilnego urządzenia płatniczego z terminalem, co w obecnej sytuacji pandemii ma coraz większe znaczenie. Konsument nie tylko nie musi udostępniać karty podczas dokonywania płatności. Płatności takie w ogóle nie wymagają przykładania karty do powierzchni terminali. Kolejną korzyścią jest skrócenie czasu realizacji transakcji a tym samym przebywania w przestrzeni sklepowej bądź usługowej. Karty z funkcją zbliżeniową, to już nie tylko karty płatnicze. Wielofunkcyjne karty płatnicze mogą łączyć w sobie funkcję karty płatniczej, biletu komunikacji miejskiej, legitymacji studenckiej czy identyfikatora np. do biblioteki. Wśród płatności zbliżeniowych coraz częściej korzystamy z płatności mobilnych. M-płatności, to nic innego jak wszelkie płatności bezgotówkowe wykonywane za pomocą urządzenia mobilnego – laptopa, smartfona, tabletu oraz coraz częściej zegarka czy opaski. Za ich pomocą możemy dokonywać płatności zarówno zdalnych jak również zbliżeniowych, dokonywać zakupów w sklepach stacjonarnych i internetowych, wypłacać pieniądze z bankomatów jak również dokonywać przelewów między użytkownikami. Urządzenia te muszą mieć możliwość łączności z siecią telekomunikacyjną/internetem. Wśród popularnych w Polsce systemów płatności mobilnych znajdują się zarówno te oferowane przez podmioty niebankowe np. SkyCash, instytucje finansowe – banki i SKOK oraz takie, które są wyspecjalizowane w jednym obszarze jak np. FREE NOW – aplikacja umożliwiająca zamówienie taksówki bez pośrednictwa centrali, bezpośredni kontakt do kierowcy, możliwość śledzenia czasu oraz trasy dojazdu w czasie rzeczywistym oraz oczywiście płatność poprzez aplikację.

Jednym z najpopularniejszych systemów płatności mobilnych jest system BLIK. By z niego korzystać nie musimy mieć, jak w przypadku innych systemów zainstalowanej dodatkowej aplikacji na swoim urządzeniu. System ten został zintegrowany z aplikacjami banków, które należą do systemu BLIK. Dzięki niemu można: wypłacać pieniądze z bankomatu (nie potrzebujemy do tego karty), płacić na stronach sklepów internetowych, płacić za zakupy w sklepach stacjonarnych, przelewać pieniądze na numer telefonu bez znajomości numeru konta odbiorcy czy wpłacać gotówkę na konto. Płatności blikiem są wygodne, szybkie i proste
w obsłudze. Wystarczą do tego: wygenerowanie kodu BLIK w aplikacji mobilnej swojego banku, wpisanie wygenerowanego kodu do terminala płatniczego, potwierdzenie transakcji w aplikacji mobilnej banku.

O swoich członków zatroszczyła się również Kasa Stefczyka. W swojej ofercie ma nowoczesną, przyjazną w obsłudze aplikację mobilną, która pozwala sprawdzać saldo oraz historię rachunku, zlecać przelewy. Umożliwia również dostęp do sekcji z lokatami i kredytami, gdzie można złożyć wniosek o pożyczkę. Aplikacja umożliwia bardzo szybkie i bezpieczne logowanie biometryczne. Aby z niej skorzystać wystarczy w sklepie Google Play lub App Store wyszukać aplikację Kasa Stefczyka, pobrać ją i zainstalować na swoim urządzeniu mobilnym. Szczegółową instrukcję można znaleźć na stronie Kasy Stefczyka w zakładce Bankowość elektroniczna. https://www.kasastefczyka.pl/bankowosc-elektroniczna

Zainteresowanie nowoczesnymi formami płatności oraz otwartość Polaków sprawia, że być może za jakiś czas nie tylko odejdziemy od tradycyjnych portfeli, ale również od kart płatniczych jako formy płatności. Coraz trudniej bowiem znaleźć kogoś, kto nie tylko nie posiada smartfona, ale przede wszystkim nie wychodzi bez niego z domu. To właśnie on oraz inne nowoczesne urządzania mogą niedługo zastąpić nam nasz tradycyjny portfel. Czy tak się stanie – niedługo się przekonamy.

 

 

Źródło: materiały informacyjne SKEF Autor: Magdalena Nastrabasz, Specjalista d.s. prawnych