Ku czci wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny to jedno z najważniejszych świat maryjnych, wiążących się z nawiedzaniem przez wiernych Sanktuariów. Pierwsza zorganizowana pielgrzymka piesza dotarła na Jasną Górę już w 1434 roku i doroczne wędrowanie do Częstochowy jest bez wątpienia światowym fenomenem.

15 sierpnia to od 95 lat data ważna dla wszystkich Polaków również z tego względu, ponieważ tego dnia rozpoczęła się w 1920 r. polska kontrofensywa zakończona wyparciem armii sowieckiej z ziem polskich. Zwycięstwo w tej bitwie, określanej jako jedna z decydujących w dziejach świata, powszechnie zwane jest „Cudem nad Wisłą”. Każdego roku tysiące wiernych z Południowego Podlasia przybywają 15 sierpnia do sanktuariów w Kodniu i Leśnej Podlaskiej.

Kodeń

Główny odpust w sanktuarium kodeńskim odbywać się będzie pod hasłem „Wiara Maryi ideałem naszego nawrócenia”. Uroczystości zainauguruje 14 sierpnia msza św. o godz. 12. O godz. 16 rozpocznie się na kalwarii Droga Krzyżowa, a o godz. 17 nieszpory maryjne, po których na kalwarię wyruszy procesja Cudownym Wizerunkiem. Wieczornej Eucharystii na kalwarii o godz. 18 będzie przewodniczył ks. bp Kazimierz Gurda. O godz. 20 rozpocznie się na kalwarii procesja różańcowa ze światłami, po Apelu Jasnogórskim – koncert zespołu „Tiako”, a po nim, o północy – Pasterka i nocne czuwanie modlitewne.

W sobotę o godz. 12 sumie odpustowej w intencji pielgrzymów przewodniczyć będzie ks. bp Piotr Sawczuk, po której nastąpi poświęcenie ziół i procesja z kalwarii do bazyliki. Spowiedź możliwa będzie w piątek: godz. 12 – bazylika, godz. 14 – 17 – Ogród Rajski (k. bazylik), godz. 16 – 23.45 – kalwaria oraz w sobotę: godz. 6.00 – bazylika, godz 8 – bazylika, godz. 9 – 13 – kalwaria, godz. 17 – bazylika.

Leśna Podlaska

Uroczystości odpustowe rozpoczną się w piątek, 14 sierpnia. O godz. 18 rozpocznie się pod przewodnictwem ks. infułata Kazimierza Korszniewicza msza św., a po Apelu Jasnogórskim – procesja ze świecami. Odbędzie się również Pasterka Maryjna. 15 sierpnia południowej mszy św. przewodniczyć będzie ks. bp Kazimierz Gurda – Ordynariusz Siedlecki. Eucharystia transmitowana będzie przez Radio Podlasie.