Wiwat majowa jutrzenko! Obchodzimy Święto Narodowe Trzeciego Maja

Cała Polska świętuje. Jesteśmy dumni z naszej historii i wielowiekowej tradycji wolności i braterstwa, której zwieńczeniem było przyjęcie Konstytucji Trzeciego Maja. Obchody narodowego święta trwają także na Południowym Podlasiu. Bialczanie, z senatorem Grzegorzem Biereckim, na czele, złożyli kwiaty pod pomnikiem pary prezydenckiej śp. Lecha i Marii Kaczyńskich. Patrioci spotkali się także przy pomniku odzyskania niepodległości w Parczewie. 

Święto Narodowe Trzeciego Maja jest obchodzone w rocznicę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3 maja. Była to pierwsza konstytucja w nowożytnej Europie, a drugą na świecie po amerykańskiej. Rocznica przyjęcia Konstytucji 3 maja jest świętem ustanowionym w 1919 roku. Przez okres PRL jego publiczne obchodzenie było zabronione, ponownie stało się państwowym świętem w 1990 roku.

Uroczystości i patriotyczne pikniki odbywają się dzisiaj w całej Polsce. Nie inaczej jest w naszym regionie. W Białej Podlaskiej świętowanie Trzeciego Maja rozpoczęło się od złożenia kwiatów pod pomnikiem pary prezydenckiej śp. Lecha i Marii Kaczyńskich.

– Konstytucja Trzeciego Maja była wyrazem dążenia Polaków i innych narodów I Rzeczypospolitej do wolności i braterstwa, ale była też przecież aktem kładącym podwaliny pod naprawę i modernizację naszego państwa. Nieprzypadkowo spotykamy się dzisiaj w miejscu upamiętnienia śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jemu przyświecały przecież te same wartości: chciał suwerennej i silnej Polski, chciał naprawy Rzeczypospolitej. Idea naprawy państwa została zduszona w zarodku przez zaborców. Najwyższą cenę za swoje dążenia zapłacił także prezydent Lech Kaczyński. Dzisiaj, kiedy jego testament jest realizowany i kiedy mamy wolną, silną Polskę musimy pamiętać, że wolność nie jest dana raz na zawsze. I że trzeba ją szanować i jej bronić – powiedział senator Grzegorz Bierecki.

Poza senatorem  w wydarzeniu uczestniczyli m.in. wicestarosta bialski Janusz Skólimowski, burmistrz Terespola Jacek Danieluk, bialscy radni z szefem klubu radnych PiS w bialskiej radzie miasta Dariusz Litwiniuk, dyrektor bialskiego szpitala Artur Kozioł, nadleśniczy Tomasz Bylina czy dyrektor WORD Igor Dzikiewicz. Uroczystość odbyła się w asyście wojskowej, wiązanki kwiatów złożyli przedstawiciele bialskiego garnizonu.

 

W Parczewie patrioci spotkali się przy pomniku odzyskania niepodległości. Kwiaty złożyli m.in. senator Grzegorz Bierecki, przewodniczący sejmiku województwa lubelskiego Jerzy Szwaj i burmistrz Parczewa Paweł Kędracki. 

Źródło: podlaski.info Autor: red.
Fot. podlaski.info