Saperzy usunęli niewybuchy. Mieszkańcy wracają do domów

Saperzy zakończyli usuwanie niewybuchów, które we wtorek znaleziono na placu budowy przy ul. Sidorskiej w Białej Podlaskiej. Policja poinformowała, że mieszkańcy mogą wracać do domów.

– Saperzy wydobyli cztery bomby po 500 kg każda. Dodatkowo znaleźli i wydobyli dwie bomby, każda po 25 kg – powiedziała w rozmowie z Polską Agencją Prasową podinsp. Beata Miszczuk z bialskiej policji. Dodała, że niewybuchy przetransportowano na poligon, gdzie zostaną zneutralizowane.- Odblokowaliśmy ulice, mieszkańcy mogą wracać po ewakuacji – wyjaśniła Miszczuk.

Następnie patrol saperski udał się w inną część ul. Sidorskiej, gdzie przy torach kolejowych w czwartek znaleziono zapalniki. Saperzy przeczesali teren i zabrali niebezpieczne materiały. Nie było potrzeby ewakuacji, bo – jak wyjaśniła policjantka – miejsce jest oddalone od terenów zamieszkałych.

Przypominamy, jak należy zachować się w przypadku ujawnienia przedmiotu przypominającego niewybuch:

– pamiętajmy, że takiego znaleziska nie wolno pod żadnym pozorem przenosić, dotykać ani rozbrajać. Miejsce, gdzie się ono znajduje, dobrze jest zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, a w szczególności dzieci. Jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie, należy to miejsce tak oznaczyć, by nikt tam nie wszedł i można je było bez trudu odnaleźć.

– o znalezisku należy jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę policji. Funkcjonariusze zabezpieczą teren i powiadomią saperów. Pamiętajmy, że bardzo duże pociski mogą mieć pole rażenia dochodzące nawet do kilkuset metrów – dodaje  nadkom. Barbara Salczyńska-Pyrchla z bialskiej komendy