Radni przywracają pamięć o bohaterze. W Białej Podlaskiej będziemy mieć rondo Stanisława Różyczki de Rosenwertha

 O sporym sukcesie mogą mówić radni Zjednoczonej Prawicy. Ich upór został doceniony i jedno z nowopowstałych bialskich rond zyska miano Stanisława Różyczki de Rosenwertha – zapomnianego bohatera naszego miasta.

Pomysł przywrócenia pamięci o zapomnianym szlachcicu, jednej z ważniejszych postaci przedwojennej Białej Podlaskiej, narodził się w biurze parlamentarnym senatora Grzegorza Biereckiego, wicepremiera Jacka Sasina i posła Dariusza Stefaniuka podczas spotkania z radnymi

– Zależało nam żeby uczcić postać, która jest bardzo związana z miastem, a o której najmłodsi bialczanie wiedzą niewiele. Lata wymazywania przez komunistów pamięci o Stanisławie Różyczce de Rosenwerthu zrobiły swoje, a to przecież osoba, która w dwudziestoleciu międzywojennym sprawiła, że Biała Podlaska zagościła na czołówkach ogólnopolskich gazet.  W roku 1923 Stanisław Rosenwerth był jednym z czterech założycieli Podlaskiej Wytwórni Samolotów. Walczył w wojnie polsko-bolszewickiej, był właścicielem majątku w Cieleśnicy, gdzie podczas II wojny światowej mieścił się sąd specjalny Armii Krajowej. Po wojnie jego majątek został przejęty przez państwo, a sam Różyczka został skazany przez komunistów na 15 lat więzienia – mówi w rozmowie z naszym portalem dyrektor biura naszych parlamentarzystów Kamil Paszkowski.

Pomysł przypadł do gustu radnym Zjednoczonej Prawicy, którzy zaproponowali, by to właśnie imieniem Stanisława Różyczki de Rosenwertha nazwano rondo w przebiegu DK 2 z aleją Solidarności.

– Cieszę się, że do pomysłu przekonaliśmy też radnych m.in. Koalicji Obywatelskiej i że w ten sposób będziemy mogli przypomnieć postać wielkiego społecznika i inżyniera. Rondo, które będzie nosiło jego imię jest w bardzo ruchliwym miejscu i wiele osób przyjeżdżających do naszego miasta będzie mogło usłyszeć o tej postaci – mówi w rozmowie z naszą redakcją przewodniczący klubu Zjednoczonej Prawicy, Dariusz Litwiniuk.

Drugie z nowych rond, na wniosek KO i Białej Samorządowej będzie nosić miano Unii Europejskiej.