Znamy datę uroczystej premiery programu „Polska i Kult Maryjny”. Patronat nad dziełem objęli senator Grzegorz Bierecki i Fundacja Stefczyka

Już 26 czerwca o godzinie 15:50 w TVP Historia będziemy mogli obejrzeć program „Polska i Kult Maryjny”. Ta wyjątkowa produkcja po raz pierwszy zostanie wyemitowana na zamkniętym pokazie o godzinie 12:00 w Katedrze Garnizonowej przy ul. Długiej w Warszawie.

Film opowiada o szczególnym miejscu, jakim jest dla Polaków Sanktuarium na Jasnej Górze i opiece, jaką nad naszym krajem roztacza Najświętsza Maria Panna.

Nawet w najbardziej tragicznych dniach naszej historii na Jasnej Górze zawsze słychać było język polski. Jak mówi Leszek Lombarski prezes Fundacji Dziedzictwa Historii im. profesora Bronisława Pury, pomysłodawcy projektu: Nasza ekipa chciała pokazać najcenniejsze skarby naszego narodu tak pieczołowicie ratowane i przechowywane przez Ojców Paulinów dla kolejnych pokoleń Polaków. Dzięki Ojcom możemy pokazać jedyny na świecie Złoty Krzyż Konfederacji Barskiej, który należał do bohatera Polski i Stanów Zjednoczonych Kazimierza Pułaskiego, Order Złotego Runa – dar dworu madryckiego dla króla Władysława IV z którym król pokazany jest na XVII wiecznych portretach.Wspaniałe wypowiedzi Ojców Paulinów i wybitnych cenionych w świecie autorytetów nauki pokazują jak wielkie znaczenie miała Jasna Góra w tworzeniu narodu, w jednoczeniu Polaków, w nadziei na niepodległość.

Mecenat nad dziełem objęła Fundacja Stefczyka oraz senator RP Grzegorz Bierecki.

– To dla mnie wielki zaszczyt, że mogłem dołożyć swoją cegiełkę dla tak ważnej dla naszej historii produkcji telewizyjnej. Program ma wydźwięk szczególny, bo opowiada o samym rdzeniu naszej narodowej tradycji. Autorowi udało się pokazać nasze narodowe artefakty złożone w jasnogórskim skarbcu, u stóp Najświętszego Obrazu. W ten sposób odbywamy swoistą podróż przez wieki chrześcijaństwa w naszym kraju. I przez te wszystkie wieki naszej historii widzimy jak Matka Boża miała nasz naród pod swoją opieką. Była z nami w chwilach narodowych tryumfów, nie opuściła nas w latach klęsk. Myślę, że to właśnie dzięki JEJ wstawiennictwu przetrwaliśmy najciemniejsze lata zaborów oraz okupacji niemieckiej i sowieckiej. Kult Maryi ma dla Polaków wymiar szczególny, co widać zarówno w naszym narodowym sanktuarium na Jasnej Górze, jak i w miejscu szczególnie bliskim mojemu sercu – sanktuarium Najświętszej Marii Panny w Kodniu – powiedział senator Grzegorz Bierecki.

Premiera w TVP Historia, 26.06.2023 godz. 15:50.

Honorowy Patronat nad dziełem objęli: Senator Grzegorz Bierecki oraz biskupi: JE Wiesław Lechowicz – biskup polowy Wojska Polskiego oraz JE Michał Janocha – biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej.

Finansowego wsparcia produkcji udzielili: Fundacja Stefczyka, Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewcza oraz Lotto. Totalizator Sportowy.