W Tucznej mogliśmy oglądać najpiękniejsze konie zimnokrwiste

Za nami XV Wojewódzka Wystawa Koni Zimnokrwistych w Tucznej. To wydarzenie co roku przyciąga na plac przy basenie strażackim tysiące mieszkańców regionu i przyjezdnych turystów. Nie inaczej było i w tym roku, tym bardziej, że pogoda dopisała.

O godzinie 11:00 w Tucznej rozpoczął się doroczny pokaz zimnokrwistych klaczy, ogierów i wałachów. Najlepsi wystawcy zostali wyróżnieni specjalnymi nagrodami i uhonorowani pucharami. Nagrody wręczyli: wójt gminy Tuczna Zygmunt Litwiniuk, prezes Polskiego Związku Hodowców Koni Ras Zimnokrwistych, Andrzej Pelc oraz prezes Wojewódzkiego Związku Hodowców Koni Zimnokrwistych w Białymstoku, Kazimierz Brzozowski. Wśród fundatorów pucharów znaleźli się m.in senator Grzegorz Bierecki i poseł Dariusz Stefaniuk.

Wójt gminy Tuczna Zygmunt Litwiniuk, jak co roku, zadbał, by gościom imprezy nie zabrakło atrakcji. Były występy artystyczne, kącik kulinarny i oczywiście główni bohaterowie – konie. Te silne i masywne zwierzęta od wieków zamieszkiwały tereny środkowej Europy, a Polacy od wieków zajmowali się ich hodowlą. Wykorzystywane jako zwierzęta pociągowe, hipoterapii czy powożenia zachwycają swoją urodą i majestatem. Zresztą – zobaczcie sami.

Fot. Gmina Tuczna