Senator Bierecki o rewitalizacji Pałacu Potockich: „Radzyń może być drugim Kazimierzem”

Senator Grzegorz Bierecki i poseł Dariusz Stefaniuk byli gośćmi programu Lato z TVP 3 Lublin, który realizowany był dzisiaj w Radzyniu Podlaskim. Wszystko to w związku z trwającymi w weekend, rewelacyjnymi Dniami Radzynia Podlaskiego.

Tematem rozmowy była oczywiście rewitalizacja Pałacu Potockich. – Najważniejszym mecenasem tego pałacu jest państwo polskie. To dzięki zaangażowaniu marszałka województwa lubelskiego, dzięki środkom z budżetu centralnego możemy widzieć Pałac w takim stanie, w jakim on jest – mówił senator Grzegorz Bierecki.

Parlamentarzysta nawiązał do – opisywanego często na naszych łamach – blokowania projektu wywodzącego się z PiS burmistrza Jerzego Rębka przez polityka PSL a do 2018 roku marszałka województwa lubelskiego Sławomira Sosnowskiego.

– Starania, które miasto prowadziło na kompleksowym remont były przez długi czas blokowane. Siedzimy na tym pięknym dziedzińcu trzy lata później, niż moglibyśmy siedzieć. Miasto Radzyń straciło ten czas przez zupełnie niepotrzebne i niesłuszne blokady, jakie ówczesne władze wojewódzkie stosowały wobec projektów przedstawianych przez pana burmistrza Rębka – przypominał senator Bierecki.

– Miałem tą wielką przyjemność być wicemarszałkiem województwa lubelskiego, podlegała mi między innymi kultura. Pamiętam posiedzenie zarządu w tej sprawie, gdzie nikt z nas nie miał żadnych obiekcji i stwierdziliśmy, że taka perełka, którą jest pałac w Radzyniu Podlaskim musi być odbudowana, pieniądze na to muszą się znaleźć – mówił z kolei poseł Dariusz Stefaniuk.

– Tego nigdy nie byłoby, gdyby nie nasi parlamentarzyści. Pan senator Grzegorz Bierecki bardzo głośno i bardzo wyraźnie mówił o tym, że Radzyń Podlaski, mieszkańcy Radzynia i całego regionu zasługują na to, żeby taka perełka się nie marnowała. Musieliśmy to zrobić dla wszystkich mieszkańców regionu, wbrew temu, że ktoś politycznie chciałby to blokować – dodawał.

Pałac Potockich już służy mieszkańcom: działa tu szkoła muzyczna, mieści się siedziba Archiwum Państwowego. W przyszłości w Pałacu mają swoje miejsce znaleźć kolejne ogniwa bardzo silnego radzyńskiego społeczeństwa obywatelskiego.

– Inwestując w Pałac inwestujemy tak naprawdę w ludzi – przekonywał poseł Stefaniuk.

– Radzyń Podlaski ma szansę stać się drugim Kazimierzem, perłą Lubelszczyzny – spuentował senator Grzegorz Bierecki.

W rozmowie poruszono także kwestie działań podejmowanych w Radzyniu Podlaskim przez Fundację Grzegorza Biereckiego „Kocham Podlasie”. Poza patriotycznymi muralami instytucja ta wspierała upamiętnienie Polaków mordowanych przez Gestapo a następnie komunistyczny Urząd Bezpieczeństwa w katowni przy ul. Warszawskiej w Radzyniu.

– Jest to w dużej mierze miejsce uświęcone krwią bohaterów. Polska młodzież powinna to widzieć, powinna to zobaczyć, poznać tę straszną historię Polski, która wciąż odbija piętno na naszej rzeczywistości – mówił senator Grzegorz Bierecki.

Źródło: TVP Lublin Autor: red.
Fot. TVP Lublin