Warta Pamięci w Połoskach. Senator Grzegorz Bierecki: „Trzeba przypominać”

Trzeba przypominać o tym, jak wygląda prawda historyczna, tak aby Polska miała należytą pozycję w opowieści o historii narodów – mówił senator Grzegorz Bierecki podczas Warty Pamięci w Połoskach (gm. Piszczac). Parlamentarzysta zadeklarował, że wesprze starania lokalnej społeczności w upiększeniu nekropolii, na której znajduje się zbiorowy grób polskich żołnierzy, zamordowanych przez Ukraińców w 1939 roku.

Warta Pamięci to ogólnopolska akcja organizowana przez Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego. Dziś o godz. 17.30, jednocześnie w ponad dwudziestu miejscowościach w Polsce odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary sowieckiej agresji z 1939 roku oraz bohaterów oporu w czasie wojny i po jej zakończeniu. Wydarzenie nawiązuje do przedwojennych capstrzyków wojskowych, które towarzyszyły wielu uroczystościom państwowym.

W naszym regionie uroczystości odbyły się w Połoskach w gminie Piszczac. To właśnie tutaj ofiarą bandytów narodowości ukraińskiej padli wycofujący się żołnierze Wojska Polskiego. Warta Pamięci nie odbyłaby się, gdyby nie zaangażowanie księdza proboszcza Leszka Walęciuka. Przy grobie Nieznanego Żołnierza wartę zaciągnęli m.in. strzelcy i druhowie strażacy z Połosek i Piszczaca.

– To ważna nekropolia, trzeba przypominać te wydarzenia, które było w roku 1939, trzeba przypominać o tym, jak ta prawda historyczna wygląda, tak aby Polska miała należyte miejsce, należytą pozycję w opowieści o historii narodów – powiedział senator Grzegorz Bierecki. Dzisiaj spotykamy się tu, zaciągamy wartę. Wkrótce będziemy mogli zobaczyć tutaj znacznie ładniejszą nekropolię. Z przyjemnością dołączam się do inicjatywy księdza proboszcza, strzelców, mieszkańców. To jest rzecz, którą całym sercem będę wspierał – dodał parlamentarzysta.

Źródło: podlaski.info Autor: red.
Fot. podlaski.info