„Czas oswajany” – spotkanie w Terespolu

W Terespolu odbędzie się spotkanie z pisarką Justyną Mazur-Lipecką, która będzie prezentować swoją najnowszą książkę pt. ,,Czas oswajany”, która jest kontynuacją opowiadania ,,Nad Bugiem” (promocja tej książki odbyła się 2 lata temu.

Spotkanie zaplanowano w piątek 29 września w restauracji Galeria Smaków w Terespolu o godz. 17:00. Wstęp wolny.

Justyna Mazur-Lipecka (ur. 1955 r. w Terespolu) – z zamiłowania regionalistka, zauroczona nadbużańskim krajobrazem, tradycją i historią tych terenów. Z tego tygla kulturowego czerpie inspiracje do swojej twórczości. Peregrynuje po małych wioskach i osadach nad ,,swoją rzeką”. Przysiada się do przydrożnych ławek, rozmawia ze starszymi ludźmi, łowi ich opowieści i wspomnienia. Ślady tych spotkań możemy później odnaleźć w jej pracach.

,,Czas oswajany” to zaproszenie do podróży w lata pięćdziesiąte XX wieku, do odbudowującej się Warszawy i małego, przygranicznego Terespola. Powieść opisuje dalsze losy bohaterów ,,Nad Bugiem”. Opowiada o miłości, codziennych zmaganiach i świecie niełatwych wyborów w szarych latach, gdy przeżycia wojenne nadal mieszkają w ludziach i dają o sobie znać w najmniej oczekiwanych momentach.

Lech Mazur (brat Justyny) terespolski fotograf, członek Fotoklubu Podlaskiego – tematem wiodącym jego zdjęć jest fotografia krajobrazowa, z akcentem na rzekę Bug (poprzez swoją dzikość jest piękna o każdej porze roku i dnia), potem reportaż, dokumentacja, ale też zdjęcia ,,grafizujące”, abstrakcyjne opracowywane w komputerze. Nazywam je – zdjęciami nieoczywistymi. Więcej tutaj – https://www.terespolskaplatformakultury.pl/a,25,lech-mazur-fotograf-regionalista

Spotkaniu z autorką będzie towarzyszyła wystawa fotografii Lecha Mazura członka Podlaskiego Klubu Fotograficznego.

Oprawę muzyczną przygotuje ceniony w regionie wokalista – Janusz Pruniewicz.

Gościnnie swoje wiersze wyrecytuje Grażyna Leonienko.

Całość poprowadzi Anna Pietrusik – dyrektorka MCKSiR w Terespolu