Album na 379. rocznicę konsekracji Kościoła Świętej Trójcy w Radzyniu

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości i na dwa dni przed 379. rocznicą konsekracji najstarszej radzyńskiej świątyni odbyła się promocja albumu pt. „Kościół Świętej Trójcy w Radzyniu Podlaskim na starej fotografii”. Wydarzenie miało miejsce 9 listopada w holu Urzędu Miasta, gdzie od kilku tygodni prezentowana jest wystawa wybranych fotografii zawartych w albumie.

Na spotkanie promocyjne przybyli proboszczowie dwóch radzyńskich parafii: ks. kan. Krzysztof Pawelec – proboszcz parafii Świętej Trójcy oraz ks. kan. Jarosław Sutryk – kustosz sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, burmistrz Radzynia Jerzy Rębek oraz współtwórcy albumu – osoby, które z własnych czy instytucjonalnych archiwów przekazały zdjęcia. Przybyłych powitał Robert Mazurek – dyrektor ROK, prezes Radzyńskiego Stowarzyszenia „Podróżnik”, inicjator wydawnictwa.

Burmistrz wyraził przybyłym wdzięczność za przybycie na spotkanie i udostępnienie swych zasobów, otwartość i zaangażowanie, bez których nie powstało by zarówno to dzieło, jak i szereg innych przedsięwzięć. – Hol Urzędu Miasta to miejsce dostępne, przychodzi tu wiele osób z miasta i okolicznych miejscowości, wystawa daje im możliwość obejrzenia fotografii, które na pewno budzą nostalgię, wzruszenie. – Włodarz Radzynia wyraził przekonanie, że choć to miejsce jest dobre na ekspozycje, to w nieodległej przyszłości będą na takie inicjatywy udostępnione sale w Pałacu Potockich. – Nasz zabytek to dobro wspólne, w którym będziemy się spotykać na różnych imprezach kulturalnych, które ożywiają życie społeczne. – Szczególne słowa wdzięczności skierował do Roberta Mazurka, który jest motorem napędowym wielu działań, przy ścisłej współpracy z mieszkańcami Radzynia i ziemi radzyńskiej. Życzę, by tempo działań się nie zmniejszało.

– Cieszę się, że album powstał. W ten sposób zachowana i udostępniona została ważna część historii miasta. Chodzi nie tylko o wygląd budynku, ale także życie parafii – udział parafian w ważnych uroczystościach, posługujących tu kapłanów. Wydawnictwo wpisuje się w historię miasta, zachęca do głębszego poznawania dziejów – mówił proboszcz najstarszej radzyńskiej parafii. W związku z planami odtworzenia witraży w kościele Świętej Trójcy ks. Krzysztof Pawelec zaapelował też do mieszkańców, którzy mają wiedzę na temat witraży w kościele, szczególne ich wyglądu, aby przekazali takie informacje do parafii.

Ks. Jarosław Sutryk podkreślił, że pamięć o przeszłości to forma dbałości o przyszłość. – Album zachęca do wchodzenia w przeszłość, na której buduje się przyszłość – powiedział proboszcz parafii MBNP.

Piotr Hapka, który udostępnił fotografie z zasobów Biura Badań i Dokumentacji Zabytków w Białej Podlaskiej, podkreślił, że zbieranie materiałów i ich badanie trwało od roku 80., przy udziale społeczności Radzynia.

Wszyscy, którzy ofiarowali zdjęcia, otrzymali podziękowania i albumy.

Album wydało Radzyńskie Stowarzyszenie „Podróżnik”, działające przy Radzyńskim Ośrodku Kultury. Album zawiera przeszło 100 zdjęć przedstawiających kościół na przestrzeni XX wieku. Na okładce wydawnictwa znalazło się zdjęcie przedstawiające ulicę Ostrowiecką w Radzyniu z widokiem na kościół Świętej Trójcy (lata 30. XX wieku), którego autorem jest Józef Karłowicz. Pozostałe fotografie zaprezentowane w albumie pochodzą m.in. z archiwów: Marka Badykuły, Biblioteki Cyfrowej Politechniki Warszawskiej, Biura Badań i Dokumentacji Zabytków w Białej Podlaskiej, Pawła Boski, Civitas Radzinensis, Janusza Fijewskiego, Richarda Hamanna, Barbary Hermanowicz, Instytutu Sztuki Państwowej Akademii Nauk, Anny Jaworskiej z domu Matuszewskiej, Józefa Karłowicza, Leszka Kura, Roberta Mazurka, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Jacka Oniszczuka, Ryszarda Opolskiego, Marii Orębskiej, Tadeusza Orkisiewicza, Zofii Paskudzkiej, Mirosława Piaski, Zbigniewa Przyborowskiego, Radzyńskiego Ośrodka Kultury, Sanktuarium MBNP w Radzyniu, Marka Stecia, Andrzeja Szabrańskiego, Mariana Szwalbe, Adama Trochimiuka, Jerzego Wołowika, Barbary Wójcik, Andrzeja Wysokińskiego i Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Radzyniu.

Wstęp do albumu napisał Robert Mazurek, dyrektor ROK a zarazem prezes Radzyńskiego Stowarzyszenia „Podróżnik”. Autorem projektu okładki i składu wydawnictwa jest Karol Niewęgłowski. Album powstał przy wsparciu Miasta Radzyń Podlaski oraz Nadleśnictwa Radzyń Podlaski.

Zainteresowanych albumem zapraszamy do Radzyńskiego Ośrodka Kultury.

 

Źródło: Red.