Taśma prawdy Sosnowskiego! Co PSL chce zrobić z Via Carpatia?

 Fakty są nieubłagane. Za czasów, gdy województwem lubelskim rządziła samorządowa koalicja PO-PSL, region osunął się na gospodarcze dno. Według najnowszych, pełnych danych Eurostatu (za rok 2017, czyli gdy woj. lubelskim rządził Sławomir Sosnowski) województwo lubelskie jest najbiedniejsze w Polsce. Przed nami uplasowały się dotychczas biedniejsze: Podkarpacie, woj. warmińsko-mazurskie i podlaskie. To także w woj. lubelskim mieści się najbiedniejsza gmina w Polsce.

Szansa dla regionu

Jedną z  kluczowych inicjatyw, które podjął PiS, by zaniedbywana przez niesławną koalicję PO-PSL Polska wschodnia szybko stanęła na nogi jest Via Carpatia – transkontynentalna trasa z północy na południe Europy. Będzie ona przebiegała przez Południowe Podlasie. Nie trzeba tłumaczyć, jak wiele możemy zyskać dzięki potężnemu szlakowi komunikacyjnemu. Natychmiast pojawią się inwestycje, dziesiątki tysięcy miejsc pracy i miliardy złotych, jakie będzie tu zostawiał biznes, ale i turyści. Czy Via Carpatia jest oczekiwana przez wszystkich polityków działających na Południowym Podlasiu? Okazuje się, że niekoniecznie. Podczas strategicznej narady samorządowców regionu, Sławomir Sosnowski zgłosił swoje wątpliwości dotyczące faktycznej potrzeby budowy Via Carpatia przebiegającej w okolicach Białej Podlaskiej, Radzynia i Międzyrzeca Podlaskiego. Zdaniem Sosnowskiego, rozbudowa drogi S19 nie wnosi oczekiwanych wartości, bo – jak wyraził się działacz PSL – strumień transportu może być kierowany do Kłajpedy. A zatem nie będą korzystały na nim polskie porty. Dotarliśmy do nagrania z tej narady.

Szokujące słowa Sosnowskiego

 – Chciałem uzmysłowić państwu jedną rzecz, mianowicie taką, że Via Carpatia która na odcinku Lublin-Kraśnik-Lublin-Lubartów jest obciążona najbardziej […] budowana jest dzisiaj […] tylko do granicy z Podkarpaciem. I jest to połączenie z autostradą A4 tak naprawdę. I ona rozwiązuje […] problemy na pewno Podkarpacia dlatego, że włączona już jest dzisiaj do drogi krajowej numer 17 i 12 i tą drogą do Warszawy za chwilę, no za rok góra za półtora […]doskonały dostęp będą miały kraje z południa Europy, Grupy Wyszehradzkiej autostradą A-1 do portu w Gdańsku w Gdyni – mówił Sosnowski podczas spotkania z samorządowcami w Terespolu.

<script src="//wrzucplik.pl/embed_audio.js?fileid=1827135&amp;keyid=un8e&amp;width=450"></script>

Przedstawiciel PSL sugeruje brak ekonomicznego uzasadnienia dla rozwoju Via Carpatia na północ od rozwidlenia dróg krajowych 19 (biegnącej przez województwo lubelskie) i 17 (prowadzącej z Lublina w kierunku Warszawy). To ujawnienie bardzo niebezpiecznych planów PSL, które po zdobyciu władzy przez opozycję mogą doprowadzić do krachu regionalnych inwestycji drogowych opartych o rozbudowę S19. Na które drogi zostaną przeznaczone pieniądze, jeśli nie na naszą część Via Carpatia? To pytanie pozostaje prawdziwą zagadką. – I w momencie, kiedy zostanie uruchomiony ten strumień połączeń, […] to z różnych względów, i ekonomicznych i państwowych nie wiem, czy tak będzie zależało na tym żeby przekierować te strumienie transportu do Kłajpedy bo zarabiał będzie kto inny na przewozie tych towarów – mówił Sosnowski.

 

Ant-PiS przeciw Via Carpatia

Przerażające wystąpienie Sławomira Sosnowskiego to nie pierwsza sytuacja, kiedy działacze anty-PiS usiłują blokować kluczową dla Podlasia inwestycję. W grudniu 2014 roku, na wniosek europosłów z Europejskiej Partii Ludowej, wśród których zdecydowany prym wiedli europosłowie PO, m.in. Jarosław Wałęsa i Julia Pitera, Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego zdecydowała o zamknięciu rozmów dotyczących budowy z funduszy unijnych tzw. Via Carpatia. Wniosek o rozpoczęcie działań na forum Unii w sprawie projektu Via Carpatia, zgodnie z procedurami UE, złożył polski obywatel, mieszkaniec Stalowej Woli. Ale to posłowie ówczesnej koalicji rządzącej zdusili w zarodku możliwość debaty w sprawie tyczącej poprawy bytu milionów Polaków. – Po raz pierwszy, odkąd pracuję w Parlamencie Europejskim spotkałem się z  sytuacją, gdy polscy europosłowie grzebią ważne strategiczne plany dotyczące rozwoju Polski w taki sposób: prymitywny, pełen kompleksów i głupi – komentował w 2014 roku wiceszef komisji transportu i turystyki PE, europoseł PiS Tomasz Poręba. Działacze PO-PSL wielokrotnie demonstrowali swoją pogardę i lekceważenie dla Polski Wschodniej. Przez lata najwyraźniej niewiele się zmieniło. Chcieliśmy poprosić Sławomira Sosnowskiego o komentarz do szokujących stwierdzeń z narady. Niestety, jego telefon milczał. Zapis skandalicznych wypowiedzi Sosnowskiego na www.tygodnikpodlaski.pl PF two lubelskie) i 17 (prowadzącej z Lublina w kierunku Warszawy). To ujawnienie bardzo niebezpiecznych planów PSL, które po zdobyciu władzy przez opozycję mogą doprowadzić do krachu regionalnych inwestycji drogowych opartych o rozbudowę S19. Na które drogi zostaną przeznaczone pieniądze, jeśli nie na naszą część Via Carpatia? To pytanie pozostaje prawdziwą zagadką. – I w momencie, kiedy zostanie uruchomiony ten strumień połączeń, […] to z różnych względów, i ekonomicznych i państwowych nie wiem, czy tak będzie zależało na tym żeby przekierować te strumienie transportu do Kłajpedy bo zarabiał będzie kto inny na przewozie tych towarów – mówił Sosnowski.