AKADEMIK CZY STANCJA

– Przy każdym pokoju znajduje się łazienka, pokoje są umeblowane, wyposażone w sprzęt RTV, AGD, podłączenie do Internetu. Dodatkowo, w każdym lokum umieściliśmy liczniki energii i wody, tak aby mieszkańcy sami kontrolowali zużycie – wylicza dyrektor kampusu PSW, Adam Chodziński. Za akademikową przyjemność zapłacimy 250 zł. Z myślą o wymagających studentach w obiekcie przygotowano pokoje do cichej nauki, siłownię, salę fitness, pralnię oraz salę multimedialną. Nie wiadomo, czy te, a może inne wygody przyciągnęły rekordową w tym roku liczbę studentów zza wschodniej granicy. Możliwości akademików Zamiejscowego Wydziału Wychowania Fizycznego są pokaźniejsze, aczkolwiek wciąż nieproporcjonalne do liczby 3,5 tys. studentów AWF.

 

Laboratoria przynętą na studentów

7 września Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II oficjalnie oddała do użytku Dom Studenta i Centrum Badań nad Innowacjami, pierwsze części inwestycji szacowanej na ok. 60 mln zł. W centrum znalazły się laboratoria dedykowane instytutom zdrowia, budownictwa i informatyki. Natkniemy się tam m.in. na mikroskop sił atomowych o wartości 1,7 mln zł. Władze uczelni mówią już o kolejnym etapie budowy kampusu. – W ramach Centrum Badań Eko-Agro-Tech powstaną laboratoria skierowane do kierunków inżynierskich – mechaniki i budowy maszyn, gospodarki przestrzennej oraz rolnictwa– wymienia Józef Bergier Pełnomocnik Rektora ds. rozwoju uczelni.

Cztery domy studenta, jakimi dysponuje uczelnia, pomieszczą 536 osób. Jak radzi sobie reszta? Zdecydowana większość społeczności akademickiej decyduje się na wynajem mieszkania lub pokoju. Monika Więsek i Beata Wojeńska, studentki PSW pochodzące z małej miejscowości w woj. podlaskim, przyznają, że jeszcze nie znalazły lokum. – Lepsze oferty, czyli samodzielne pokoje, są już zajęte, aktualnie pozostały tylko miejsca w pokojach kilkuosobowych. Ponadto, kierujemy się tym, aby nie mieszkać na stancji z właścicielem, tylko w mieszkaniu studenckim – komentują dwudziestokilkulatki. Dziewczyny dodają, że w ubiegłym roku za samodzielny pokój płaciły ok. 280 zł, po wstępnym rozeznaniu wiedzą, że teraz będą musiały wyłożyć ok. 350 zł. W ramach rekonesansu skontaktowaliśmy się z kilkunastoma ogłoszeniodawcami. Ze zgromadzonego materiału wynika, że im bliżej uczelni (PSW lub AWF) chcemy mieszkać, tym więcej musimy zapłacić. Poza tym, potwierdza się spostrzeżenie Moniki i Beaty – samodzielnego pokoju raczej nie znajdziemy. Ale miejsce w pokoju dwuosobowym owszem, średnio od 300 zł w górę. Jak zatem w obliczu powyższych danych traktować nowo powstałą ultranowoczesną inwestycję PSW, Centrum Badań nad Innowacjami? W obiekcie znalazł się światowej klasy sprzęt badawczy za bagatela 11 mln zł. PSW chce konkurować z innymi ośrodkami naukowymi kraju i tym samym ściągać do Białej młodych ludzi z całej Polski. Szkopuł w tym, że możliwości lokalowe naszego miasta mogą skutecznie odstręczyć młody ludzki kapitał.