NAJWAŻNIEJSZY JEST CZŁOWIEK

Raczej wyraz uznania światowej społeczności kas kredytowych dla naszych – polskich – osiągnięć. Niejednokrotnie wcześniej podkreślano, że w Polsce w ciągu 20 lat zbudowaliśmy system, który Amerykanom zajął lat 60! Poza tym – realizacja życiowego credo.

Czyli?…

Praca na rzecz innych. Już od czasów nauki w szkole średniej, a potem na studiach. W nielegalnych wówczas strukturach młodzieżowych i studenckich, kiedy jedyną „nagrodą” było więzienie, czego zresztą doświadczyłem. Wreszcie współpraca i przyjaźń ze św. pamięci Lechem Kaczyńskim, najpierw w „podziemiu”, a po 1989 r. w „Solidarności”, gdzie kierowałem Biurem ds. Kontaktów z Rządem. Potem – organizacja systemu spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Nie otrzymaliśmy na ten cel ze strony państwa choćby przysłowiowej złotówki.

O SKOK-ach ostatnio media piszą niezbyt przychylnie…

Zawsze wietrzono sensację. Uodporniłem się. Robimy swoje. W 1991 roku, po otwarciu pierwszej kasy, w jednej z gazet przeczytałem, że „robimy skok na pieniądze robotników”. W parę miesięcy później kasę kredytową założyli… dziennikarze trójmiejskiej prasy. Teraz mamy prawie 2 tys. placówek, obsługujących ponad 2,6 mln gospodarstw domowych, czyli – polskich rodzin. Z doświadczeń polskich kas korzystają zaś nie tylko kraje Europy Wschodniej, ale nawet kasy amerykańskie. A nieprzychylne teksty? Są inspirowane przez konkurencję, która nas się obawia.

W związku z ostatnim wyborem – sprosta Pan obowiązkom?

Od 2011 roku pełnię m.in. obowiązki pierwszego wiceprzewodniczącego WOCCU. Od 2011 roku również – zgodnie z wolą mieszkańców Południowego Podlasia – reprezentuję ten region w Senacie RP. To powszechnie znane fakty, znane również reprezentantom międzynarodowej społeczności kas kredytowych, która wybrała mnie z przeświadczeniem, że będę dobrze służył ludziom. Nie boję się wyzwań. Będę mógł więcej zrobić dla Polski. Już teraz ponad 200 mln ludzi wie, że Polacy potrafi ą osiągać sukcesy także w finansach, a dla moich wyborców będę pracował jak dotąd, niestrudzenie.

Rozmawiał: Woj.

Światowa Rada Unii Kredytowych (WOCCU):
• 101 krajów
• 56 tysięcy kas kredytowych
• 200 milionów członków
• 1,6 biliona dolarów aktywów

Janusz Szewczak o wyborze senatora Grzegorza Biereckiego na stanowisko przewodniczącego WOCCU: Grzegorz Bierecki będzie jedynym Polakiem pełniącym tak wysoką funkcję w strukturach organizacji finansowej na świecie. Stanowisko przewodniczącego WOCCU swoją rangą jest porównywalne do szefa MFW czy Banku Światowego. To bardzo charakterystyczne, że media głównego nurtu nie dostrzegły tego wydarzenia. Zamiast premiera Tuska w Komisji Europejskiej mamy Grzegorza Biereckiego na szczycie WOCCU. Widać, kogo się bardziej ceni na świecie. Jednak w polskich mediach cisza. Minister Rostowski, który jest mistrzem świata w stosowaniu kreatywnej księgowości, nigdy w życiu nie piastował tak wysokiej funkcji.

Wynotował – WS