Żołnierze Wyklęci patronami gimnazjum na Podlasiu

Ta uroczystość świadczy, że dokonuje się przełom w świadomości narodu polskiego – stwierdziła obecna na uroczystości w Białej prof. Barbara Otwinowska, uczestniczka Powstania Warszawskiego.

Zebrani, wśród nich m.in. Małgorzata Kosior – wnuczka rtm. Witolda Pileckiego, byli pod wrażeniem występu gimnazjalnej młodzieży, która od dłuższego czasu przygotowywała się do uroczystości, biorąc udział w konkursach i spotkaniach z historykami.

Poprzez ten wybór chcemy odwołać się do tradycji walk o niepodległość naszego kraju oraz uczcić żołnierzy tzw. II konspiracji  – podkreślił dyrektor szkoły Andrzej Prokopiuk.

W uroczystości uczestniczyli m.in. parlamentarzyści senator Grzegorz Bierecki i poseł Jerzy Rębek.

Trudno opanować wzruszenie po takich przeżyciach, których byliśmy świadkami. Wszyscy powinniśmy podziękować nauczycielom tej szkoły, bo jak wspaniałymi muszą być ludźmi nauczyciele, skoro jest tak znakomita młodzież w tej szkole! – powiedział na uroczystości w Białej, senator RP Grzegorz Bierecki.

Bez tak dobrej rodziny, szkoły, nie byłoby tak znakomitego samorządu, który podjął uchwałę o nadaniu szkole imienia Żołnierzy Wyklętych. To pierwsza w Polsce taka uchwała i  pierwsza w Polsce szkoła, która tak ważne, godne imię będzie nosić. Musimy się postarać by o tym, co się tutaj wydarzyło, wiedzieli ludzie w całej Polsce, żeby dobry przykład z Białej był naśladowany przez innych w całej Polsce, żeby takich szkół było więcej, żeby takiej młodzieży było więcej.

My jesteśmy tu dla was i też przez was, a może dzięki wam. Jesteśmy dla was, żeby wam podziękować za waszą krew dla naszej wolności  – mówił senator zwracając się do Żołnierzy Wyklętych.

Jesteśmy tu, by wam podziękować za to, co zrobiliście dla Polski, dla nas.  Dzięki wam, dlatego, że nie ustawaliście w walce dla Polski, dzięki wam jesteśmy teraz w wolnej i demokratycznej Polsce, bo zachowaliście i przechowaliście  te najważniejsze  wartości – miłość do Niepodległej, którą teraz wszyscy możemy swobodnie oddychać. Przywracacie wartości, które są najważniejsze dla Polski, dla istnienia narodu: Patriotyzm, który jest fundamentem bezpieczeństwa i dobrobytu narodu. Bez poszanowania dla własnej Ojczyzny, dla sztandaru, bez poszanowania dla współobywateli, nie ma bezpiecznego kraju i dobrobytu. A to, że teraz wygrywacie, wszyscy widzimy.

Wiosną na szkolnym budynku powstanie mural poświęcony Żołnierzom Wyklętym. Sfinansuje go Fundacja Grzegorza Biereckiego „Kocham Podlasie”, która pomogła także szkole w zakupie nowego sztandaru.

1 marca dzieje się w Polsce cud – znowu czujemy się Polakami, gospodarzami we własnym kraju, dzięki temu, ze przypominamy was, waszą walkę. Nie byłoby 1 marca, gdyby nie człowiek, który patrzy teraz na pewno z nieba i się uśmiecha – śp. Prezydent Lech Kaczyński – niezwykły człowiek, warto o nim pamiętać. Warszawa musiała czekać, aż on zostanie prezydentem tego miasta, żeby powstało Muzeum Powstania Warszawskiego. Cała Polska musiała czekać, żeby upamiętnić najlepszych Polaków  Żołnierzy Wyklętych, aż on wniesie projekt ustawy o ustanowieniu 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

On też oddał życie za Polskę. Na pewno jest teraz z najlepszymi z Polaków w niebie – powiedział senator Grzegorz Bierecki.

Nadanie imienia gimnazjum w Białej było możliwe dzięki wójtowi gminy Radzyń Podlaski, Wiesławowi Mazurkowi oraz przewodniczącemu rady gminy – Januszowi Golcowi. Rada podjęła uchwale przez aklamację, po czym radni wspólnie odśpiewali hymn.

Źródło: wpolityce.pl