Mamy nowego biskupa

Po 12 latach posługi żegna się z naszą diecezją ks. bp Zbigniew Kiernikowski. Decyzją papieża Franciszka jego miejsce zajmie dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Kazimierz Gurda. – Trudno mi ocenić, na ile diecezja kielecka i siedlecka są podobne, ale obie zamieszkuje ludność rolnicza, przywiązana do wiary i chrześcijańskiej tradycji – powiedział Katolickiej Agencji Informacyjnej bp Kazimierz Gurda, zapowiadając, że realia naszej diecezji będzie chciał lepiej poznać już podczas pierwszej wizyty, we wtorek po Świętach Wielkiej Nocy.

Nowy biskup siedlecki pochodzi z rodziny, która ofiarowała Kościołowi bardzo wiele – należą do niej ks. infułat Józef Gurda oraz zmarły w 1993 roku kielecki biskup pomocniczy Jan Gurda. Późniejszy biskup Kazimierz ukończył szkołę średnią w małopolskich Proszowicach, a następnie rozpoczął studia w kieleckim Wyższym Seminarium Duchownym. Święcenia przyjął w 1978 roku, był wikariuszem w parafiach w Pińczowie i Bielinach. Naukę kontynuował w Rzymie, gdzie zrobił doktorat. Wykładał w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach, był obrońcą węzła małżeńskiego w diecezjalnym trybunale, by w 1998 roku objąć zaszczytną funkcję rektora kieleckiego seminarium. Sakrę biskupią przyjął w 2005 po tym, jak w grudniu roku 2004 został mianowany biskupem pomocniczym diecezji kieleckiej.

Biskup Kazimierz Gurda jest przewodniczącym Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Konferencji Episkopatu Polski. Zasiada także w komisji mieszanej: Biskupi – Wyżsi Przełożeni Zakonni. Nowemu pasterzowi naszej diecezji życzymy owocnej posługi!