Droga S19 to dowód nieudolności Tuska

Plany były wspaniałe. Nowa, zmodernizowana droga S19 miała połączyć Białystok z Rzeszowem, przebiegając także przez nasz region. Dzięki „ekspresówce” nie tylko miało być szybciej i bezpieczniej – nowa droga słusznie określona została jako wielka szansa na rozwój gospodarczy dla południowego Podlasia. Wygodna trasa szybkiego ruchu z pewnością przyciągnęłaby do nas nowych inwestorów, pojawiłyby się niebagatelne zyski z obsługi ruchu tranzytowego. Niestety, na razie nie ma szans na realizację tych marzeń.

Platforma lekceważy

W unijnym budżecie zabrakło pieniędzy na modernizację drogi krajowej nr 19 z Lublina do Białegostoku. Dwupasmowa droga ekspresowa jest budowana jedynie na odcinku z Lublina do Rzeszowa. Pozostała część trasy przebiegająca m.in. przez powiaty radzyński i bialski nie znalazła się na liście priorytetowych inwestycji na lata 2014-2020. Problem jest lekceważony przez polityków Platformy Obywatelskiej. Poseł Stanisław Żmijan stwierdził, że duży ruch na tym odcinku występuje jedynie od Lublina do Lubartowa. Dalej kierowcom wystarczać ma jedno pasmo i obwodnice Kocka, Radzynia, Kąkolewnicy (planowana) i Międzyrzeca.

Bez aktywizacji gospodarczej

Jarosław Kaczyński, który wystąpił na konferencji prasowej zorganizowanej na niedokończonym odcinku dziewiętnastki koło Rzeszowa, przypomniał, że kierowany przez niego rząd planował zakończenie budowy S19 w 2015 r. Była ona planowana jako polski fragment drogi Via Carpatia, łączącej Skandynawię z Bałkanami i Turcją. – Jej powstanie ma ogromne znaczenie dla aktywizacji gospodarczej całej wschodniej części kraju – podkreślił prezes Prawa i Sprawiedliwości. Niestety, po przejęciu władzy przez koalicję PO-PSL nowy rząd nie potrafi ł wywalczyć dla S19 miejsca wśród priorytetów europejskich. Do 2015 roku nie uda się nawet wybudować odcinka tej trasy Lublin – Rzeszów.

Himalaje nieudolności

– Mamy do czynienia z kompletnym bankructwem tej polityki wynikającym po prostu z nieudolności, z ogromnego rozmiaru patologii, która jest tolerowana. To, jak kiedyś mówiłem w Sejmie, są Himalaje nieudolności. Tu mamy jeden z tego dowodów – podkreślił Jarosław Kaczyński. Prezes PiS mówił, że budowa S19 i powstanie osi północ – południe wzmocniłoby naszą pozycję gospodarczą oraz pozycję polityczną. – Ożywienie gospodarcza związane z tą drogą mogłoby być szczególnie intensywne – podkreślił lider opozycji.