Nie daj się oszukać przez internet

Obecnie można nabyć potrzebne rzeczy bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy komputer i dostęp do internetu. Liczba i różnorodność oferowanych na portalach internetowych przedmiotów jest ogromna, a ceny – kuszące. Przybywa zatem ludzi dokonujących zakupy w ten sposób, ale i osób żerujących na ludzkiej naiwności. Przybywa naciągaczy Policja odnotowuje coraz więcej oszustw dokonywanych na różnego rodzaju portalach internetowych. Jeżeli chodzi o liczbę tych zdarzeń – jest to obecnie najbardziej rozwijająca się gałąź przestępczości.

Przedmiotem tego procederu są nie tylko telefony komórkowe, zabawki, odzież, ale nawet sprzęt rolniczy. – Postępowania dotyczące oszustw internetowych są bardzo czasochłonne. Konieczna jest współpraca policji, prokuratury i firm administrujących stronami internetowymi. Z reguły większość sprawców jest ustalana – mówi rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej Jarosław Janicki. Sprawdź sprzedającego… Możemy ustrzec się przed oszukaniem. Jeżeli sprzedający udostępnia swoje dane adresowe, numer telefonu, Regonu, numer NIP – wiemy, że mamy do czynienia z firmą, która oszustwa raczej nie dokona. Kupowanie od osób anonimowych, które wystawiają zwykle jedną rzecz do sprzedania – wiąże się za to z dużym ryzykiem …oraz historię jego transakcji Dobrą metodą weryfikacji oferującego towar jest przejrzenie historii jego sprzedaży.

Prowadzenie strony internetowej uwiarygodnia go. Skoro zadaje sobie trud prowadzenia jej, oznacza to, że nie jest on jednorazowym sprzedającym. Nie płać w ciemno Wartościowe przedmioty najlepiej kupować za pobraniem należności. W obecności kuriera każdy ma prawo obejrzeć dostarczony przedmiot. Jeżeli jest on znacznie tańszy od ceny rynkowej – nakazuje wzmożoną ostrożność. – Jeżeli chcemy kupować bezpiecznie za pośrednictwem internetu, to czyńmy zakupy u sprawdzonego źródła, choćby to nawet miało kosztować kilka złotych więcej. Oszustw jest dużo. Warto więc kierować się rozsądkiem i kupować z głową – mówi Jarosław Janicki, rzecznik bialskiej policji.