Jak bezpiecznie spędzić urlop

Borelioza – pamiątka z wakacji

W okresie letnim szczególnie narażeni jesteśmy na niebezpieczeństwa związane z ukąszeniami. Osy, pszczoły, szerszenie oraz niektóre pająki przenoszą choroby czy pasożyty. Ukąszenia są niebezpieczne zwłaszcza dla alergików. Osoby podatne na uczulenia powinny zawsze mieć przy sobie odpowiednie leki. Jeśli zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy po ukąszeniu – natychmiast należy zgłosić się do lekarza. Lato to również czas największej aktywności kleszczy, które wywołują boreliozę oraz kleszczowe zapalenie mózgu. By uchronić się przed tymi chorobami trzeba zachować ostrożność w lesie: ubierać się w długie spodnie i bluzy, zakładać odpowiednie obuwie, chronić skórę głowy. Dobrym sposobem antykleszczowym są także kosmetyki zawierające repelenty, czyli substancje zapachowe odstraszające owady.

Uważaj na słońce

Szczególnym ryzykiem dla urlopowiczów są upalne dni. Zasłabnięcia, udary oraz oparzenia słoneczne to efekt zbyt długiego przebywania na słońcu. Należy pamiętać o nakryciu głowy, spożywać duże ilości płynów a przede wszystkim rozsądnie dawkować kąpiele słoneczne.

Złodziej nie ma wakacji

Mimo iż zdecydowana większość Polaków (89% wg CBOS) uznaje okolicę miejsca swojego zamieszkania za bezpieczną i spokojną, to rzeczywistość bywa inna. Wakacje to wzmożony okres działalności złodziei. Najczęściej dochodzi do włamań właśnie wtedy, gdy mieszkańcy wyjeżdżają na urlop. Trzeba więc poinformować o wyjeździe sąsiadów i poprosić ich o zwrócenie uwagi na to, co dzieje się w naszym mieszkaniu. By odpoczywać spokojnie warto również ubezpieczyć mieszkanie od kradzieży. Więcej o wakacyjnych ubezpieczeniach – w następnym kolejnej części naszego cyklu.