34 raz powędrują na Jasną Górę

Już po raz 34 z Białej Podlaskiej wyruszą 1 sierpnia tysiące pątników na Pieszą Pielgrzymkę Podlaską na Jasną Górę. W tym roku pielgrzymom towarzyszy hasło: „Pan mój i Bóg mój”. W Pieszej Pielgrzymce Podlaskiej corocznie uczestniczy około dziesięciu tysięcy osób. Pątnicy wędrują w 28 grupach podzielonych na dwie kolumny – bialską i siedlecką.

Rekolekcje w drodze
v Pielgrzymka to czas o charakterze religijno – pokutnym. – Pielgrzymka to dla mnie przede wszystkim rekolekcje w drodze, z tą różnicą, że trochę dłuższe niż normalnie – mówi Marcin Łukaszuk.

Po co tam idziecie?

Osoby wybierające się na pielgrzymkę czasami spotykają się ze zdziwieniem, a nawet niezrozumieniem ze strony swojego otoczenia. Joanna często słyszy pytanie, po co męczy się idąc przez dwa tygodnie w deszczu i upale. – Myślę, że tak naprawdę nie zrozumie tego ten, kto nie wyruszy w drogę – w drogę, by poznać samego siebie. – mówi Joanna.

Mów mi „bracie”

Pielgrzymka to specyficzne miejsce, w którym nie istnieją podziały wiekowe ani społeczne. Na pielgrzymce określenia Pan/Pani zastępowane są zwrotami Siostro/Bracie.

Warto pielgrzymować

Zmęczenie, poranne pobudki, ból nóg, upał, deszcz – to tylko niektóre niedogodności związane z podjęciem trudu pielgrzymowania, jednak rekompensowane z naddatkiem. – Na pielgrzymce doświadcza się niesamowitego umocnienia w wierze – mówi O. Przemysław Kryspin (OFMCap), przewodnik bialskiej grupy 10B, który już po raz 13 wyruszy na Jasną Górę.

Co trzeba zabrać ze sobą?

Joanna Szpura, Konstantynów, kwatermistrz grupy 10B, 5 raz na pielgrzymce: – Pielgrzym powinien mieć mnóstwo radości, którą dzieli się z innymi. Zabrać ze sobą należy także odrobinę uśmiechu na pochmurne dni oraz trochę energii, by pomóc innym osobom ponieść plecak lub tubę z nagłośnieniem. Ewelina Bąk, Biała Podlaska, pątniczka grupy 10A, 4 raz na pielgrzymce: – Jest wiele niezbędnych rzeczy, ale konieczność to ciepły śpiwór i kubek na kawę. Bo kawa nigdzie indziej nie smakuje tak dobrze, jak na pielgrzymce.