1 sierpnia – Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego

Powstanie trwało 63 dni, a życie straciło oprócz żołnierzy wojska polskiego, mnóstwo cywilnych mieszkańców Warszawy. Lewobrzeżna część stolicy została doszczętnie zniszczona. To dzień, w którym oddajemy cześć bohaterom Powstania Warszawskiego, które wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17:00. W piątek, 1 sierpnia o godz. 17:00 dla upamiętnienia 70 rocznicy Powstania Warszawskiego godzinę „W” uczcimy dźwiękiem syren i klaksonów samochodowych. Zwyczajowa minuta ciszy powinna zatrzymać tego dnia  komunikację miejską i ruch pieszych. Tym gestem uczcimy pamięć tych wszystkich, którzy zginęli za wolność nie tylko Warszawy, ale i za niepodległość Polski.

Zapytaliśmy Czytelników

Czytelnicy „Tygodnika Podlaskiego” doskonale wiedzą, co to za historyczna data w dziejach Polski. Zofia Antoniak, uważa, że o takim dniu nigdy nie powinniśmy zapomnieć.  Wiadomo, że większości uczestników Powstania Warszawskiego nie ma już wśród nad i tym bardziej pamięć o nich powinna być żywa.

– Nie wyobrażam sobie, żeby młodzież nie wiedziała o tej dacie – dodaje pani Zofia. – W tak zabieganym świecie i internecie z każdej strony, przystańmy i pomyślmy przez chwilę, co ci ludzie dla nas zrobili. To z ich poczucia patriotyzmu i odwagi powinniśmy brać przykład.

Gimnazjalista, Mateusz Siewka, informuje, że brat jego prababci zginął w Powstaniu Warszawskim, dlatego tym bardziej, jest blisko pamięcią z tymi wszystkimi, którzy tego dnia sprzeciwili się okupacji niemieckiej.

– To niesamowite, że taki zryw miał miejsce, nawet nastolatków w moim wieku, którzy nie zadawali sobie pytań: po co, dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje. Walczyli o swoje miejsce na ziemi, o swój kraj.  Oglądałem ostatnio film „Powstanie Warszawskie”, składający się w całości z materiałów archiwalnych z sierpnia 1944, niesamowity obraz, polecam wszystkim, naprawdę warto – zapewnia. – Uzgodniliśmy z całą moją rodziną, że w każdą rocznicę Powstania, będziemy oglądać jakiś film, czy dokument na ten temat.  Naprawdę warto wciągać w historię naszej rodziny, naszego kraju najmłodsze pokolenie – dodaje na koniec.

Arkadiusz Niczypruk uważa, że nie można zapomnieć o setkach młodych ludzi, którzy walczyli w Powstaniu, a jakiekolwiek rozmowy o tym, czy ten zryw o niepodległość był słuszny, są niepotrzebne. W dzisiejszych czasach młodzież nie ma pojęcia o co walczyliśmy. To jest naprawdę smutne – kończy wypowiedź pan Arek.

Trzydziestoletnia samotna matka, pani Jowita, zapewnia, że w przyszłym roku wraz z dwójką dzieci pojedzie do multimedialnego Muzeum Powstania Warszawskiego.

– Słyszałam od szwagierki, że to niesamowite miejsce. Mur Pamięci z wyrytymi nazwiskami powstańców, którzy zginęli w walkach, blisko kilkanaście tysięcy nazwisk, gdzie lista jest cały czas uzupełniana, naprawdę przybliża naszą historię. Dzieci na pewno zapamiętają  więcej z takiej wycieczki, niż z lekcji historii w szkole – dodaje.

Jak zamierza uczcić ten dzień Biała Podlaska?

Nasze miasto po raz pierwszy obchodzić będzie tak uroczyście rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Przed godziną „W”  ruszy pochód spod więzienia z ul. Prostej do Miejsca Straceń przy Placu Wolności. O godz. 18:00 odbędzie się uroczysta msza święta w intencji ojczyzny w kościele Narodzenia NMP przy ulicy Brzeskiej. Dalsze uroczystości ku pamięci Powstania Warszawskiego odbędą się na Placu Wolności.

Zapraszamy na wspólne śpiewanie pieśni powstańczych (każdy chętny do udziału w obchodach rocznicy, dostanie śpiewnik, do którego teksty wybrał Stanisław Szczyciński z warszawskiej grupy  Mikroklimat). Zachęcamy do udziału w tym upamiętniającym dniu rocznicę Powstania Warszawskiego wszystkie osoby, które chcą tego dnia uświetnić pamięć poległych lub poznać historię naszego narodu. Uczestnicy Pielgrzymki Podlaskiej, która tego dnia wyrusza na Jasną Górę, zapewniają, że też pojawią się na wieczornych bialskich uroczystościach.