Kosztowna szkolna wyprawka

Horrendalne ceny podręczników

– Za komplet nowych podręczników do klasy drugiej szkoły podstawowej zapłaciłam prawie 400 zł. Używane nie nadają się, bo zostały wycofane. To bardzo duża kwota tym bardziej, że jest to dopiero początek a nie koniec zakupów szkolnych – stwierdza Dorota Karwowska, mama drugoklasisty.

Im wyżej – tym drożej

Uczniowie klas starszych liczą na zakup używanych podręczników. Komplet nowych książek do szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych kosztuje ponad 500 zł. – Kupiłam podręcznik i ćwiczenia do języka angielskiego. Za komplet zapłaciłam 75 zł. Zapewne tyle samo zapłacę za zestaw książek do języka rosyjskiego. Mam nadzieję, że uda się mi kupić znaczną część podręczników używanych, czekam na szkolną giełdę – dodaje Sylwia, uczennica gimnazjum.

Książki to początek zakupów

Rodzice musza jeszcze zaopatrzyć dziecko w zeszyty, przybory szkolne, plecak, strój gimnastyczny oraz buty sportowe. Łącznie na wyprawkę rodzice będą musieli wysupłać około 700 zł. Słowem – wyprawka szkolna to wydatek odczuwalny dla rodzinnego budżetu.

Oszczędzać lub rozkładać wydatki w czasie

W trudnej sytuacji ekonomicznej znajdują się rodziny ubogie i wielodzietne. – Kupuję najtańsze przedmioty, a mimo tego zabraknie pieniędzy na wszystkie wydatki związane ze szkołą. Część koniecznych zakupów zrobię w następnym miesiącu – mówi Anna, matka czworga dzieci. Maria, matka trójki dzieci przez wakacje odkładała pieniądze, aby teraz wyposażyć dwóch licealistów i gimnazjalistkę do szkoły. – Wszyscy mówią jedynie o kosztach podręczników, chociaż nie są one obojętne. Warto zwrócić uwagę na jakość obuwia sportowego, odzieży i plecaków. Gdy ja chodziłam do szkoły tornister służył latami, a buty – aż dziecko z nich wyrosło. Teraz rozpadają się one po dwóch, trzech miesiącach – stwierdza.

To nie koniec wydatków

Wyprawka szkolna to nie koniec wydatków. Na początku roku należy opłacić ubezpieczenie, komitet rodzicielski, wykupić bilet miesięczny. Rodzice zgodnie podkreślają, że z roku na rok wyprawka szkolna, jak również nauka w szkole staje się coraz bardziej kosztowną.