Pokłon trzech mędrców

Uroczystość w Białej Podlaskiej rozpocznie się mszą świętą o godz. 11 w kościele pw. św. Anny, po której nastąpi przemarsz na Wolę, do kościoła pw. Wniebowzięcia NMP, gdzie uczestnicy złoża pokłon Dzieciątku Jezus i Świętej Rodzinie. Szósty dzień stycznia, uroczystość Objawienia Pańskiego, powszechnie zwana Świętem Trzech Króli dopiero od 2011 roku jest dniem wolnym od pracy. W 2013 r. Orszak Trzech Króli po raz pierwszy pojawił się na ulicach naszego miasta.

Uczestnicy przemaszerowali wówczas z parafi i Świętego Michała Archanioła na Plac Wolności. W roku ubiegłym uroczystości rozpoczęły się również w kościele Św. Michała Archanioła, a po przemarszu ulicą Warszawską, zakończyły pokłonem złożonym Dzieciątku przy kościele św. Anny, gdzie uczestnicy mogli rozgrzać się gorącą herbatą, dzieci otrzymały słodki poczęstunek, a z recitalem kolęd wystąpił bialski zespół „Chwilka”. Pokłon Dzięciątku złożyli również mieszkańcy Radzynia Podlaskiego.

Jak będzie w tym roku?

Uczestników ubiegłorocznego przemarszu organizatorzy proszą o zabranie ze sobą koron i śpiewników z najpiękniejszymi polskimi kolędami, rozdawanymi przez wolontariuszy Fundacji Grzegorza Biereckiego „Kocham Podlasie”. Wszyscy, którzy wybiorą się na tegoroczne święto powinni włożyć jasełkowe stroje (pasterzy, aniołów) oraz przynieść „mrozoodporne” instrumenty (tamburyny, grzechotki). Wolontariusze Caritas będą częstować gorącą herbatą, kawą i racuchami. Odbędzie się również wspólne kolędowanie z zespołem „Chwilka”.

W tym roku Orszak Trzech Króli zagości również w gminie Wisznice. Uczestnicy wyruszą o godz. 13 spod Szkoły Podstawowej w Dubicy i pomaszerują w kierunku Wisznic. Uroczystość zakończy się wspólnym kolędowaniem przy szopce ustawionej w wisznickim parku.