Powstaje Związek Samorządów Polskich

Zamiar powołania Związku Samorządów Polskich ogłoszono podczas specjalnej konferencji w Sejmie. Organizacja, w przeciwieństwie do tych już istniejących, będzie zrzeszała samorządy wszystkich szczebli, dlatego w konferencji wzięli udział nie tylko marszałkowie wojewódzcy, prezydenci i burmistrzowie miast, ale także wójtowie. Idea powołania ZSP narodziła się w środowisku konserwatywnym, lecz Związek jest otwarty na wszystkich samorządowców, bez względu na barwy partyjne. – Samorządy często konkurują ze sobą, bywa to konkurencja wyniszczająca. Trzeba zastąpić rywalizację współpracą – mówił marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

Prezydent Białej Podlaskiej Dariusz Stefaniuk liczy, że Związek będzie partnerem dla rządu. – Chodzi o to, by decydenci z Warszawy reagowali na lokalne inicjatywy. Szczególnie ważne jest zapewnienie wsparcia infrastrukturalnego. Mamy dobre pomysły, ale trudno będzie je zrealizować np. bez porządnych dróg, autostrad. Na razie w tej ostatniej kwestii dostaliśmy od rządu czarną polewkę. Dzięki silnej organizacji samorządowej będziemy mogli skuteczniej walczyć o pomyślność mieszkańców – mówił Stefaniuk.

– Liczę, że związek będzie szansą dla małych gmin, takich jak nasza. Wymiana doświadczeń pomiędzy samorządowcami z całej Polski jest bezcenna – dodawał Radosław Kozak, wójt gminy Dębowa Kłoda.

W najbliższym czasie odbędą się kolejne spotkania samorządowców, podczas których zostaną ustalone