Czas na herbatkę…

Zielona herbata

Powinna być zalana wodą o temperaturze 60-90 °C (oczywiście zależy to też od jej gatunku). Nie mając w domu termometru, musimy odczekać ok. 3-4 minut od jej zagotowania (ma wówczas już temperaturę około 90 °C, a po kolejnych 10 minutach stygnie do 75 °C). Herbata o dużych liściach potrzebuje więcej czasu do zaparzania, aby wydobyć jej pełnię aromatu.

Zdecydowana większość herbat tego rodzaju nadaje się do nawet do trzykrotnego ponownego zaparzania. A jeżeli mamy zamiar to zrobić, to pierwsze jej parzenie powinno być krótsze. Pamiętajmy o tym, iż pierwsze zaparzenie nas pobudzi, a już następne mają działanie relaksacyjne i mogą mieć dłuższy czas zaparzania.

Biała herbata

To wyjątkowo delikatny gatunek. Woda do jej zalania powinna mieć temperaturę poniżej 80 °C, a jej czas parzenia wynosi od 3 do 10 minut. Jej bardzo delikatny aromat powinien być uwzględniony przy używaniu naczyń i innych akcesoriów, w których były wcześniej zaparzane inne herbaty.

Czarna herbata

Zasada jest taka, aby na każde pół do jednej łyżeczki herbaty – potrzebnych jest ¾ szklanki wody. Jeżeli zaparzamy herbatę w dzbanku, trzeba jeszcze dosypać 1 łyżeczkę. Właściwy aromat czarnej herbaty powstaje w trakcie zaparzania i utrzymuje się około pięciu minut. Tak najbardziej wartościowa pod względem smaku i aromatu, jest właśnie ta świeża