Zostań wolontariuszem ŚDM

Choć Światowe Dni Młodzieży w Krakowie rozpoczną się w lipcu 2016 roku to już od kilku miesięcy we wszystkich polskich diecezjach trwają przygotowania do tego wyjątkowego wydarzenia.

Także w Parczewie zostało powołane Rejonowe Centrum Światowych Dni Młodzieży, którego zadaniem jest przygotowanie Dni Diecezji w dniach 20-25 lipca 2016 roku i przyjęcie w mieście młodzieży z całego świata.

Przyda się każda para rąk

Rejon Parczew obejmuje dekanat parczewski i wisznicki. Liderzy: Paulina Radzikowska, Justyna Zdolska i Jakub Wąsowski wraz z rejonowym koordynatorem ks. Arkadiuszem Markowskim prowadzą dla przyszłych wolontariuszy zajęcia informacyjne i przygotowujące do ŚDM. Rejonowe Centrum i jego działania wspiera ksiądz prałat Tadeusz Lewczuk, ksiądz dziekan z Wisznic Jan Pieńkosz, a także lokalne władze z Parczewa i Wisznic.

– Lubisz fotografować, kręcić fi lmy, posiadasz ukryty talent, którym chciałbyś podzielić z innymi? A może po prostu chciałbyś pomóc w organizacji czegoś ważnego? Jeśli tak, dołącz do parczewskiego Centrum Światowych Dni Młodzieży. Przyda się każda para rąk. Światowe Dni Młodzieży są odkrywaniem Kościoła i ożywianiem przez młodych na nowo. To zebrana młodzież decyduje, jak mają wglądać poszczególne spotkania i o czym chcą w danym momencie rozmawiać – zachęca Jakub Wąsowski.

Przygotowania w toku

Obecnie trwa kolejny, comiesięczny cykl spotkań nazwany „Serce 2.0”, w trakcie których młodzież rozmawia m.in. o Eucharystii i Sakramencie Pokuty.

– Spotkania mają na celu w sposób szczególny przygotować naszą młodzież i pomóc im odnaleźć sens życia, a także zachęcić do pomocy w organizacji ŚDM w Parczewie. Zostaną utworzone sekcje: muzyczna teatralna, promocyjna, itp., które będą miały na celu promocję tego wydarzenia – mówi ks. Arkadiusz Markowski.

Od maja do lipca młodzież z całego świata ma podjąć decyzję, w którym regionie Polski chciałaby się zatrzymać podczas ŚDM. W przyszłym roku do Parczewa ma przyjechać od 600 do tysiąca młodych ludzi. – Już teraz wiemy, że w przyszłym roku nasz region odwiedzi spora grupa z Włoch. Lecz na tym nie poprzestajemy.

Staramy się, jak najlepiej reklamować i promować nasz region, aby młodzież z całego świata wybrała właśnie ziemię parczewską – przekonuje Paulina Radzikowska. W ramach projektu „Znajdź sposób na siebie” w ubiegłym tygodniu w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych odbył się koncert zespołu Full Power Spirit.

Działalność Rejonowego Centrum ŚDM w Parczewie można śledzić na Facebooku oraz na stronie www.2016jerycho.pl. Najbliższe spotkanie odbędzie się 24 kwietnia o godz. 18 w Bazylice Mniejszej.