Trenerska elita stawia na Białą

Do Białej Podlaskiej w lipcu zjechało prawie 500 szkoleniowców z całej Polski, w tym selekcjoner reprezentacji Polski Adam Nawałka, byli selekcjonerzy kadry: Franciszek Smuda, Paweł Janas, Jerzy Engel i Stefan Majewski, pełniący aktualnie funkcję dyrektora Szkoły Trenerów PZPN. Gościem specjalnym z ramienia UEFA był Pat Bonner – były bramkarz reprezentacji Irlandii, uczestnik mistrzostw świata i mistrzostw Europy.

Uczestnicy konferencji prócz uczestnictwa w wykładach, wzięli także udział w trzech treningach praktycznych, które Michał Probierz i Marcin Dorna przeprowadzili z zawodnikami Orląt Radzyń Podlaski. Nowoczesne metody kontroli w przygotowaniu motorycznym futbolistów zaprezentował zespół pracowników AWF pod kierunkiem Huberta Makaruka.

Na zakończenie konferencji odbył się panel dyskusyjny, w którym udział wzięli trenerzy Adam Nawałka, Michał Probierz i Jerzy Brzęczek. Głównymi tematami dyskusji były aktualne problemy polskiej piłki. – W stosunku do ubiegłorocznej edycji konferencji liczba uczestników wzrosła o prawie 200 osób. To znaczy, iż jest ogromne zapotrzebowanie na dokształcanie „braci” trenerskiej i droga, którą obraliśmy otwierając Szkołę Trenerów PZPN w Białej Podlaskiej jest właściwa – przekonuje Dariusz Pasieka, zastępca dyrektora Szkoły Trenerów.

Dużo słów pochwały zebrały obiekty bialskiej uczelni: – Macie tu fantastyczne warunki do pracy. Z wielką ochotą tu przyjeżdżam – mówi selekcjoner Adam Nawałka.

Obecność Szkoły PZPN w Białej to same korzyści. – Cieszymy się, że możemy dołożyć swoją cegiełkę do rozwoju futbolu w Polsce, zarówno poprzez udostępnianie posiadanej infrastruktury, jak też wyników prowadzonych prac badawczych – mówi Jerzy Sadowski, prorektor AWF.

Współpraca z PZPN przynosi korzyści także bialskiej uczelni. – Jako jedyna szkoła wyższa w Polsce możemy zaoferować naszym studentom ukończenie

Podczas panelu dyskusyjnego: od lewej: Jerzy Brzęczek – trener Lechii Gdańsk, Michał Probierz, trener Jagiellonii Białystok, selekcjoner Reprezentacji Polski Adam Nawałka, prowadzący panel Łukasz Wiśniowski w czasie studiów cieszących się ogromnym zainteresowaniem kursów trenerskich UEFA C i UEFA B, które podwyższają ich specjalistyczne kwalifikacje – podkreśla Jerzy Sadowski.