Akcja pod cudownym obrazem

Uspokajamy – wszystko za wiedzą i zgodą kodeńskich oblatów z o. Bernardem Briksem na czele. To dwunastoosobowa ekipa kręciła kolejne ujęcia do filmu „Błogosławiona wina”, fabularyzowanego dokumentu o cudownym obrazie Królowej Podlasia, który powstaje dzięki wsparciu Fundacji Grzegorza Biereckiego „Kocham Podlasie”.

Obraz opowiada o wydarzeniach z XVII-wiecznej historii Południowego Podlasia, a jego scenariusz oparty jest na książce Zofi i Kossak-Szczuckiej pod tym samym tytułem. Reżyserem jest Przemysław Häuser – znany z produkcji serialu o Janie Pawle II pt. „Metr od świętości”.

Tym razem kręcono sceny narracji, którą w fi lmie prowadzi m.in. red. Marek Zając, znany z telewizyjnego programu „Między niebem a ziemią”. Na dodatek na zdjęciowym planie w świątyni pojawili się dziennikarze telewizyjni TVP, przygotowujący reportaż o fi lmie „Błogosławiona wina”.

Za pośrednictwem telewizyjnej informacji dowiedzieli się o tym już nie tylko Podlasiacy. Mimo iż ekipa fi lmowców pracowała przez cały dzień, będzie potrzebna jeszcze jedna ich wizyta, by ukończyć zdjęcia do fi lmu, który ma być gotowy we wrześniu br.

Kodeńscy zakonnicy uspokajają: mimo obecności fi lmowców, tak jak w sobotę 25 lipca, pątnicy będą mogli bez przeszkód nawiedzać obraz Podlaskiej Madonny.

Fot. Krzysztof Staniszewski, oprac. Sek